Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Nikah ve Düğün Hazırlıkları » Gelin Kayınvalide İlişkisi – Nasıl Olmalı?
gelin kayınvalide ilişkisi nasıl olmalı, gelin kayınvalide ilişkisi

Gelin Kayınvalide İlişkisi – Nasıl Olmalı?

Bu yazımızda gelin ve kayınvalide ilişkisi üzerine konuşuyor, evlilik arifesinde olan kadınların sıklıkla sorduğu “kayınvalimle aramdaki ilişki nasıl olmalı” sorusunu cevaplıyoruz.

Kaynanasıyla Problem Yaşayan İlk Kişi Siz Değilsiniz

Gelin kayınvalide ilişkilerinin temelinde kıskançlık ve kendini kanıtlama özelliği geçmektedir. Bu zor ilişkilerin tarihi ise Yunan Mitolojisine kadar dayanmaktadır. Tanrıça Afrodit oğlu Eros’un gelini Psiko ile evlenmesini istemez ve deyim yerindeyse evlendikten sonra da dünyaları gelinine dar eder. İşte günümüz gelin kaynana ilişkilerinin geçmişleri de tıpkı bu tarihi olay gibi birbirini kıskanmak ve üstünlük kurmak üzerinden gelişmektedir.

Gelinin aileye sonradan katılması ve erkeğin soyadını alması gibi ataerkil gelenekler ile birlikte kaynana gelin çatışmaları da beraberin de gelmektedir. Kaynana gelin çatışmaları bazen boşanmalara bile sebebiyet verebiliyorken genellikle bu durumlarda arada kalanlar hep erkekler olmaktadır. İki tarafı da memnun edemediği gibi ortak noktayı bulamayan erkekler bu çatışmaların sonucunda ruhsal bunalımlar geçirebilmektedirler. Kaynana ve gelin ilişkilerinde çatışma bazı durumlarda rutine dönebiliyorken bazı ailelerde ise bir taraf daha fazla ezilebilmektedir.

Gelin kayınvalide ilişkisi, eski tarihi dönemlerden günümüze kadar aynı sertlik ve hassasiyeti ile gelmiştir. Fakat günümüzde gelinlerin artık çalışıyor olması ve kaynanaların torunlarını artık daha az görüyor olması bu çatışmaları azaltmış ve birbirlerine saygı duyan insanlar olmasına neden olmuştur. İşte bu sebeple çalışan gelinlerin kaynanaları ile daha az çatışma yaşadıkları bilinmektedir.

Günümüzde hala gelin kaynananın birlikte yaşadığı durumlar olsa da pek çok yerde artık bireysel bağımsız bir eve çıkmakta ve kendi düzenlerini sağlamaktadırlar. Yine de gelin kaynana çatışmalarının daha az ve daha anlayış içerisinde olması için yapılması gereken şeyler ise oldukça basittir.

Gelin Kayınvalide İlişkisi Nasıl Olmalı?

Taraflar Empati Yapmalı

İnsanlar birbirlerini anlamadıkları ve hassasiyet gösteremedikleri durumlarda her alanda çatışmalar yaşanabilmektedir. Genellikle gelinler ve kaynanalar arasında yaşananların temelinde yine empati yapmamak sebebi bulunmaktadır. Birbirlerinin neler hissettiğini ve yaşadığını anlamayan insanlar dolayısı ile iletişim kuramazlar ve daha fazla çatışırlar. Bu sebeple gelin kayınvalide ilişkisi çok daha fazla empatiye gerek duyuyor. Çünkü iki tarafta farklı bir dünyaya açılmışlardır.

Anneler için oğullarını paylaşmak onların sevgisini paylaşmak oldukça zordur. Bu sebeple eve yeni gelen farklı bir bireyi kıskanmaları aslında ilk aşamalarda normaldir. Gelinler için ise evinden ailesinden ayrılmış ve aslında daha fazla ilgiye ihtiyaçları oldukları için eşlerinden ayrılmak istemezler. İşte bu gibi durumlarda bireylerin karşılıklı olarak birbirlerinin neler hissettikleri düşünülmeli ve çatışmalar gibi sözlü tartışmalardan olabildiğince uzak durulmalıdır.

Kaynanalar Geleneksel Değil Çağdaş Olmalı

Erkek annelerinin birçoğu kendi yaşadıkları kötü olayları gelinlerine de yaşatmaya çalışmakta ve bu şekilde neler yaşadığını psikolojik olarak göstermeyi amaçlamaktadır. Fakat bu son derece yanlış bir davranış biçimidir. Geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan kaynanaların gelinleri ile daha az iletişim kurdukları ve onları anlamadıkları uzmanlar tarafından yapılan anketlerde gösterilmiştir. Fakat kayınvalideler, gelinlerinin yaşadıkları çağa ayak uydurmalı ve gereksiz müdahalelerden uzak durmalılardır. Kaynanaların bu konuda yapması gereken şey kendi istedikleri değil gelininin isteklerine saygı duymayı öğrenmek ve bireylerin hayatlarına karışmamak olmalıdır. Kaynanalar kendi isteklerinde diretmemeli ve sözlü olarak da olsa bu durumu karşı tarafa hissettirmemelidir.

Karşılıklı Olarak Saygı Gösterilmeli

Gelin kaynana ilişkilerinde eve yeni gelen birey kendi ailesinden getirmiş olduğu davranışları sergileyecektir. Fakat iki tarafta eğer birbirlerine karşı ve yaşam biçimlerine karşı saygılı olur ise gelin kaynana çatışmaları daha az yaşanacaktır. Gelinler öncelikle karşısındaki insanın bir anne olduğunu bilmeli ve en az kendi anneleri kadar saygı duymalılarken aynı zamanda kaynanalar da gelinlerinin birer birey ve ailelerine gelen yeni bir evlat olduğunu özümsemeli ve birbirlerinin karşıt fikirlerine saygı gösterilmelidir. Örnek olarak; Yeni gelin evine alınacak olan eşyaları gelinleri kullanacakları için kaynanalar bu konuda gelinlerinin seçimlerine saygı göstermeliler. Gelinler ise eşlerini paylaşma ve tüm zamanı kendilerine istemek konusunda saygılı davranmalı eşlerinin de ailesi olduğunu unutmamalıdırlar.

Eşler, Gelin Kaynana İlişkisi Konusunda Duyarlı Olmalı

Eşler, gelin ve kaynana ilişkilerinde en çok bunalan kişiler olsa da bazen tartışmaların fitilini ateşleyen taraflar olarak ta bilinmektedir. Eşler annesi ve eşi arasında daima tarafsız ve objektif olmalı iki tarafa da aynı olgunlukta yaklaşmalıdır. Bazen anne ya da eşine karşı daha duygusal yaklaşıp diğer tarafı ikinci plana atmak daha büyük çatışmaları beraberinde getirmektedir. Oysa erkek daha ılımlı ve duyarlı yaklaşırsa tartışmalar azalır ve karşılıklı aile ortamı sağlanır.

Fakat bazen erkekler duyarlı olmaktan ziyade annelerine, eşlerine daha fazla imtiyazlı davranıp diğer tarafı gözden çıkarabilmektedir. Bu da ilişkileri kopma noktasına getirdiği gibi tamir edilmesi zor kırgınlıklara da yol açabiliyor.

Taraflar Birbirlerine Güven Duymalı

İlişkilerde gelin ve kaynanaların birbirlerine karşı yaşadıkları sorunlardan birisi de güvensizliktir. Kaynanalar genellikle gelinlerinin oğullarına gereken ilgiyi göstermemelerinden şikayetçi olurlar ve gelinlerine güven duymazlar. Öncelikle bu duygunun yenilmesi ve gelinlerine güvenleri gereklidir. Gelinler de kaynanalarına çatışma yaşamaları sebebiyle güven duymazlar hal böyleyken bazı küçük kızışmalarda kaçınılmaz olabiliyor. Eğer taraflar birbirlerinin neler yapabileceğini sorgulamaz ve güvenebilirlerse küçük tartışma ve sorunlarında önüne geçebilmiş olurlar. Güven sorunu her ilişkide olduğu gibi gelin kaynana ilişkilerinde de önemli bir sorundur.

Güven duvarını aşabilmiş her bireyin karşılıklı ilişkilerde de başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Bu sebeple kaynanalar gelinlerinin yapabileceği şeylere karşı güven duymalı ve inanmalılardır. Gelinler de kaynanalarının aslında eşlerinin anneleri olduğunu ve tecrübelerine güvenmeleri gerektiğini bilmelilerdir. Eğer bu sorunun altından kalkılabilirse her iki taraf için de daha huzurlu bir dönem gelecektir.

Küçük Hatalar Görmezden Gelinmeli

Gelin kaynana çatışmalarının temelini kızıştıran bir diğer şey hataların unutulmaması ve tarafların zaman içerisinde bu hataları birbirlerinin yüzlerine vurmasıdır. Oysaki hatalar görmezden gelinse ve büyütülmese doğabilecek çatışmalarda azalabilir. Bundan dolayı taraflar birbirlerinin hatalarını aramak yerine yapılan küçük hataları yansıtıp tekrar bir kızışmayı ateşlemesinler. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en kurtarıcı cümleler “Söylediklerine üzüldüm”, “Benim hakkımda böyle düşüncelerine kırıldım” gibi yapıcı ve konuşma esaslı iletişimler kurmak her iki taraf için daha yapıcı ve olumlu olacaktır.

Hatalar ve sözler gelin; kaynana tarafından erkeklere asla yansıtılmamalıdır. Kadınlar erkeklerden farklı olarak bazen bir bakıştan bile yanlış düşünüp davranış ve sözleri de yanlış yere yorumlayabilirler. Bu sebeple karşı tarafa anlatılan küçük hatalar ilişkileri daha fazla gerebilir ve daha büyük hataların alt yapısını oluşturabilir.

Yaşam Alanları Kısıtlanmamalı

Gelinler ve kaynanalar birbirlerinin hayatlarına dâhil olduktan sonra devamlı olarak birbirlerinin yaşam alanlarına ve ortak noktalarına müdahale ederler. Bu sebeple bazı çatışmalar da kaçınılmaz olabilmektedir. Bu çatışmaları azaltmak ve karşılıklı uyum içerisinde yaşamak için birbirlerinin vakitlerine ve yaşam alanlarına saygı duyulması gerekir.

Taraflar bu duyarlılığa sahip olursa güzel bir şekilde geçinir giderler fakat birbirlerinin evlerine yatak odaları ve yaşam alanlarına devam olarak müdahale ederlerse sonuç iki taraf için de hüsran olabilir. Bu probleme dâhil olan eşler de çatışmadan nasiplerini almış olacaklardır. Bu sebepten ötürü gelin ve kaynanalar birbirlerinin yaşam alanları ve kendilerine ait vakitlerine saygı göstermeli ve birbirlerinin alanlarını daraltmamaları gereklidir. Tüm bunlara uyulabilirse güzel bir gelin kaynana ilişkisi sürdürmek kaçınılmaz olacaktır.

Bu yazımızda gelin kayınvalide ilişkisi nasıl olmalı sorusunu yanıtladık. Atladığımız noktalar veya kayınvalidenizle olan ilişki üzerine paylaşmak istediğiniz şeyler varsa yazımızın altına yorum bırakabilirsiniz.

Post navigation

  • Ya saolsun eşimin annesi çok iyi bir insan o konuda hiç sıkıntı çekmedim. İyi eş seçimi bu konuda

  • Yani sonuçta sevdiğimiz kişinin annesi ve sürekli karşı karşıya geleceğimiz, yüz yüze bakacağımız bir kişi. Bu yüzden eğer mümkünse sevgi, saygı eşliğinde güzel ilişkiler kurmak avantaj sağlar.

  • valla kızlar maşallah diyin kayınvalimle aramız pek bir iyi çok anlayışlı birisi kendisi. her konuda bana yardım ediyor başkalarına bakıyom da pek bi sıkıntı çeken var Allah yardımcıları olsıun hepsinin

  • Vallahi ben kendi annem gibi görüyorum. O da tabiki beni kendi kızından farklı tutmuyor. Uyumsuz olmak insana hiçbir şey kazandırmaz. İyi olun karşınızdaki de iyi olsun. Gerisi her türlü hallolur zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir