Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinliğin Etek Boyu Nasıl Olmalı?
sırt dekolteli gelinlik hakkında bilinmesi gerekenler, sırt dekolteli gelinlik

Gelinliğin Etek Boyu Nasıl Olmalı?

Bir gelinlik seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken ilk detaylardan biri hayalinizdeki gelinliğin etek boyu nasıl olmalı konusudur. Düğün ya da nikâh kutlamasında uzun bir gelinlikle mi yoksa bir gelinlik modeliyle mi bulunmak istersiniz?

Gelinlik Etek Boyu Nasıl Olmalı?

Gelinlik alışverişi için ön çalışmalara başlarken; gelin adayları ilk olarak gelinlik etek boyu hakkında düşünmeye başlar. Gelinlik etek uzunluğu hakkında tercih yaparken; gelinlik tarzı, gelin adayının vücut yapısı ve düğün formatı dikkate alınmalıdır.

Gelinlik Etek Boyu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düğün ya da nikâh töreni söz konusu olduğunda; gözünüzün önünde ilk olarak gelin adaylarının kendilerini içinde bir prenses gibi hissetmesini sağlayacak olan geleneksel bir anlam taşıyan yerlere kadar uzayan eteklere sahip olan gelinlik tasarımları gelmektedir. Fakat bütün bir gün taşınacağı ve hareket kabiliyetini de kısıtlayacağı göz önüne alındığında upuzun bir gelinlik ete boyunun kullanışlı bir konfora sahip olmadığı da bir gerçektir.

Kullanım rahatlığı gündeme geldiğinde; seçeceğiniz gelinliğin yerden topuklu ayakkabı giyildiğinde birkaç santim civarında eşit uzunluğa sahip asimetrik yapıyla bir şekilde yukarda olması en uygun boyutları taşımaktadır. Yerden birkaç santim yüksek etek boyuna sahip olan gelinlikler aynı zamanda oldukça pratik bir hareket kabiliyeti kazandıracaktır.

Son zamanlarda ise modern gelinliklerde geleneksel hale geçen uzun etekler gündemde arka sıralara doğru uzanmaya başlamıştır. 2020 gelinlik kreasyonunda mini gelinlikler, çay boyu gelinlikler, diz boyu gelinlikler gibi farklı etek uzunluklar modern gelinler arasında yoğun ilgi görmektedir.

Çay Boyu Gelinlik

Uzun etekli gelinlik modellerine güçlü bir alternatif olan çay boyu gelinlikler; orta boylu ve kısa boylu gelinler için, görsel olarak en doğru tasarımları oluşturmaktadır. Uzun boylu gelin adaylarında minyon tipli bayanlar kadar çekici bir görünüm ortaya koymayan çay boyu gelinlikler; en büyük avantajı rahat bir yapıya sahip olması ve hareket kabiliyetini genişlemesidir.

Günlük hayatta her zaman uzun etek giyme olanağı bulamadığı için; çay boyu etekler gelin açısından oldukça konforludur Her türlü kutlama uyum sağlayan bu tarzlar; bilhassa mütevazı ve daha resmi düğünler ile retro tarzı kutlamak için en uygun gelinlik modelleri arasında bulunmaktadır.

Resmi ve gayri resmi olan düğün kutlamalar,  kır düğünleri, sahil düğünleri gibi kutlamalarda dizden birkaç karış aşağıda bir uzunluğa sahip olan çay boyu gelinlikler; klasik zarafeti de mükemmel şekilde korumaktadır.

Diz Hizasında Etek Boyuna Sahip Gelinlikler

Açık hava düğünlerinde oldukça ilgi çeken diz hizasında uzunluğa sahip olan gelinlikler; rahat ve şık bir görünüm sergiler. Dilerseniz bu tarz gelinlikleri uzun kuyrukla da kullanabilirsiniz. Kısa boylu gelinlere oldukça zarif bir imaj veren diz hizasındaki gelinlikler; az konuk düşünülen, sade düğünler için uygun bir kapsama sahip olmaktadır.

Diz hizasında etek boyuna sahip olan gelinlikler; düğünden sonraki dönemler içinde de kullanabilir bir tasarıma sahip olmaktadır. Uzun gelinliklerin aksine; diz hizasında etek boyuna sahip olan gelinlikler; düğün ya da evlilik kutlamasından sonra dolaba asılarak seneler boyu özel günlerde giyilebilen bir tasarıma sahiptir.

Balerin Etek Boyuna Sahip Gelinlikler

Kadınsı, zarif ve eğlenceli bir tasarıma sahip olan balerin etek boyuna sahip gelinlikler; ayak bileğinden birkaç santim yukarıda biten bir uzunluğa sahip olmaktadır.

Tam Boy Etek Uzunluğuna Sahip Olan Geleneksel Gelinlikler

Zemine kadar etek boyu uzanan tam boy geleneksel gelinlikler; pek çok tasarıma sahip olmaktadır. Her mevsim giyilebilen bu tasarımlar; seçilen modele göre esnek uzunlukta duvak ve kuyruk uzunluğu ile geniş bir alternatif yelpazesini kapsamaktadır.

Hi Lo Gelinlik Modelleri

Etek kısmının ön tarafı dizi açığa çıkaracak şekilde kısa arka tarafı da uzun olan Hi Lo gelinlik modelleri; hareketli etekleri ile ilginç ve ilgi çekici bir görsel şölen sunar.

Trasformatör Gelinlik

Ne uzun ne de kısa gelinlik konusunda kesin bir karara varamıyor iseniz; iki ayrı gelinlik havas yaratarak; konuklarınıza görsel bir şov sunmak istiyorsanız; mini bir gelinlik üzerine sonradan giyip çıkarma özelliği bulunan trasformatör gelinlik; sizin için en uygun olan gelinlik tasarımıdır.

Bu tasarımlar size hem geleneksel yapıyı koruma hem de yaratıcılığı ortaya koyma şansını aynı anda verecektir.

Post navigation

  • Düğün esnasında rahatsız etmeyecek şekilde olması gerekiyor tabiki. Kuzenim istediği gibi ayarlayamayınca düğün bildiğin zehir olmuştu ya. Çok dikkat edilmesi gereken bir konu bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir