Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinlik Seçerken Sıkça Yapılan Hatalar

Gelinlik Seçerken Sıkça Yapılan Hatalar

Mağazaları gezerek gelinlikleri denemenin, üstünüzde nasıl duruğunu kontrol etmenin ya da beğendiğiniz; sizi peri kızı gibi gösterecek bir gelinliği satın almanın; düğün hazırlığı sürecinin en keyifli anları olduğunu hangimiz inkâr edebiliriz ki? Yalnız sevgili gelinler; gelinlik alırken sıkça yapılan hatalar konusunda bilinçli olun ki; düğününüz burnunuzdan gelmesin.

Gelinlik Seçerken Sıkça Yapılan Hatalar Nelerdir?

Maalesef bazı zamanlar; beklenenin aksine gelinlik seçme süreci; hayal ettiğiniz gibi mutlu bir sona ulaşmaz. Bu konuda dikkatli olmanız gerekmekte sevgili gelinler; gelinlik seçme konusunda yapacağınız en ufak bir hata; paranıza, zamanınıza hatta mutluluğunuza mal olabilmektedir.

Bu konuda bilinçli olmanız ya da istenmeyen bir hayal kırıklığı ile karşılaşmamanız için gelinlik seçerken ya da satın alırken gelinlerin yaptığı hatalar konusunda bilgi vermek istedik.

Gelinlik Alırken Yapılan Hatalar

Yüzlerce gelinliğin içinden kısıtlı bir süre içinde size ait olacak olanı seçmek; doğal olarak bir takım hataların oluşmasına neden olacaktır. Şimdi gelinlerimizin gelinlik satın alırken en çok yaptıkları hataları birlikte analiz edelim. Ne dersiniz?

Seçim Yaparken Sabit Bir Modelde Takılmayın

Gelinlik seçimi konusunda önceden karar verdiğiniz bir modelde yoğunlaşmayı. Alternatiflere açık olun. Pek çok genç kız hayalinde bir gelin ya da bir düğün resmi çizer. Evlilik olayı gündeme geldiğinde de bu resmi oluşturarak kendini sınırlandırır. Oysaki fantezilerine sadık kalacak derken; kendisine ve düğün organizasyonuna oldukça uygun bir modeli görmezlikten gelir. Gelinlik seçimi yaparken geniş bir görüş açısına sahip olmanızı öneririz. Değişik stillerdeki gelinlikleri de deneyin mutlaka. Belki bir model fantezinizin dışında olmasına rağmen; size çok fazla yakışacak. Denemeden anlayamazsınız.

Gelinlik Seçimini Düğün Tarihinizden Aylar Önce Yapmayın

Düğün organizasyonun tarzı, kapsamı tam olarak şekillenmeden kendinize bir gelinlik almayın. Beklenmeyen herhangi bir aksilik ya da değişiklik düğün kapsamına ters olan bir gelinlik almanıza neden olabilir. Gelinlik fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu düşünürsek, olmadı baştan alırım da diyemezsiniz. Düşünsenize sahil ya da kır düğününe mistik bir gelinlikle katılıyorsunuz. Size tavsiyemiz her ne kadar sabırsız olsanız da; her şey kesinleşene kadar bekleyin.

Gelinlik Seçimini Son Ana Bırakmayın

İlk maddeye tamamen ters oldu sanki değil mi? Aslında değil. Size düğün tarihinizden yedi sekiz ay önce gelinlik almayın diyoruz. Ama düğüne bir hafta kala da gelinlik arayışına girmeyin.

Düğün tarihinden bir iki ay önce gelinlik hazırlıklarına başlamak en doğru olan tercih olmakta. Son ana bıraktığınızda ya aceleye getireceksiniz ya da istediğiniz modelin dışına çıkacaksınız.

Gelinlik Alışverişine Kalabalık Bir Grupla Gitmeyin

Bazı gelinlerimiz; gelinlik alışverişine giderken beraberinde kim var kim yok taşımakta. Farklı düşünceye sahip olan bir yığın ses destek olmaktan çok kafa karıştırmaya yarayacaktır. Bu da size gerçekten uyan, hayal ettiğiniz gelinlik modelinden uzaklaşmasına neden olacak. Bana soracak olursanız; annelerin fikirleri ne kadar önemli olursa olsun; kuşak farkını düşünün ve gelinlik alışverişine sadece en güvendiğiniz, sizi en iyi tanıyan birkaç yakın arkadaşınızla gidin. Kesinlikle sonuçtan memnun kalacaksınız.

Kendi Fikirlerinize Güvenin

Tekrar ve altını çizerek belirtiyorum. Bu sizin düğününüz. Etrafınızda bulunan çoğunluğun fikirlerini; aman kalp kırmayayım diye dinler, beğendiğiniz bir modelden uzaklaşırsanız; kendinizin değil çoğunluğun beğendiği bir gelinliğe sahip olursunuz. Bu sizi ne kadar mutlu edecek? Unutmayın sadece bir kere evleniyorsunuz. Ömrünüz boyunca sadece bir gün gelinlik giyeceksiniz. Beğendiğiniz bir gelinliği satın alın.

Gelinlik Bütçenizi Belirleyin

Gelinlik bütçenizi belirlerken; bu bütçenin bazı ayrıntılarını da kapsadığını unutmayın. Çünkü gelinlik için ayırdığınız bütçenin içinde duvak, mücevher, taç, aksesuarlar hatta iç çamaşırı, jartiyer gibi ayrıntılar da bulunmaktadır. Olay sadece alacağınız gelinlikle bitmiyor.

Çok Fazla Gelinlik Denemeyin

Gelinlik alımı bir kadının hayatında en fazla heyecan duyabileceği süreçlerden biri olmakta. Doğal olarak askıda ya da vitrinde birbirine benzer gibi görünen birçok gelinlik sizi şaşkına çevirecek. Hepsini birden denemeniz; karar vermenizi zorlaştıracak ve kafanızı karıştıracak. Bu nedenle bir mağazada beş ya da altından fazla gelinlik denemesi yapmayın derim.

Beden Konusunda Hata Yapmayın

Gelinlik satın alırken genellik mağazalar ya gelinliklerin üzerinde yazan bedenlerin normal bedenin birkaç beden üzerinde bir etikete sahip olduğunu söyler, ya da dar bir modelin giyildiğinde rahatlayacağını genişleyerek üzerinize tam olarak oturacağını iddia eder. Sakın bu hataya ortak olmayın. Gelinlik genişlemez. Üzerindeki etiketi de ciddiye almayın. Üzerinize tam olarak oturan, içine rahat edebileceğiniz bir gelinlik bedeninde karar verin. Rejim yapıyorum. Düğüne kadar bir beden veririm düşüncesi de yanlış,

Gelin Alırken Bütçenizin Üzerindeki Modelleri Denemeyin

Gelinlik almak için bir mağazaya girdiğinizde; satış danışmanına gelinlik modellerine bakmadan önce ayırdığınız bütçeyi söyleyin. Beğendiğiniz bir gelinlik modeli eğer bütçenizi aşıyorsa denemeyin bile. Aklımda kalmasın bir deneyeyim diye giydiğiniz gelinliğe âşık olduğunuzda diğer gelinlikler size sönük gelecek. Sonuç tam fiyasko.

İndirimlere Dikkat Edin

Mağazaların belirli bir gelinlik modelinde ya da belli markaların gelinliklerinde yüzde kırk elliye yakın bir indirim yaptığını duyduğunuzda sevinmek için acele etmeyin.

Eğer gelinlik mağazalar oldukça büyük indirimlerde büyük markaların gelinliklerini sunuyorsa; seçeceğiniz gelinliğinin defolu ya da taklit bir ürün olma ihtimali de söz konusu olabilmekte. Kesinlikle indirimler konusunda dikkatli olmalısınız.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir