Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Damatlık ve Gelinlik Uyumu
Damatlık ve Gelinlik Uyumu Nasıl Yakalanır?

Damatlık ve Gelinlik Uyumu

Doğru damatlık ve gelinlik uyumu ile hayallerin, gerçeğe dönüşmesiyle heyecanlanır insan. Her şeyin mükemmel olmasını ister. Özellikle de bu gerçekleşecek hayal, evlilik ise araya detaylar girer. Mekândan gelinlik ve damatlık seçimine kadar her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülür. Düğünün ileriki günlerde tebessümler hatırlanması temenni edilir. Çünkü insanın hayatındaki en özel günlerden biridir. Masallardaki gibi olmalıdır.

Bu yüzden her aşama düşünülmeli ve eksiksiz yapılmalıdır. Bu aşamalardan biri de damatlık ve gelinlik uyumunun nasıl olması gerektiğidir. Damatlık ve gelinlik uyumu, tek bir kritere bağlı değildir. Uyumdan önce gelinlik ve damatlık seçiminin doğru olduğundan emin olunmalıdır.

Gelinlik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Düğünün en güzeli, her zaman gelindir. Bu yüzden giyilen gelinlikten tercih edilen aksesuarlara kadar tüm detaylar büyük önem taşır. Özellikle de gelinlikte doğru seçim yapılmalıdır. Gelinlik seçiminde ise bazı püf noktalar bulunmaktadır. İşte o püf noktalar…

  • Vücut Stili

Gelinlik modeli seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücut ölçüleridir. Çünkü gelinlik modelleri, tüm vücut stilleri için tasarlanmaz. Bu yüzden mağazalarda ve dergilerde beğenilen gelinlik modellerini almadan önce muhakkak vücut stiline uygunluğu kontrol edilmelidir.

Vücut stilleri göz önüne alınarak bazı kesim modelleri vardır. Bunlar; prenses, A kesim, düz tuvalet, balık ve çan etek modelleridir. Her model, farklı vücut stillerine uygundur.

Balık gelinlik modelleri, basenli ve geniş kalçalılar için uygun değildir. Çünkü dar bir kesimdir ve kalçadaki kusurların ön plana çıkmasına neden olur.

Çan etek ve A kesim gelinlik modelleri, geniş kalçalı ve basenli kişiler için uygundur. Ayrıca kalın bele sahip olanlarda gönül rahatlığıyla giyebilir. Çünkü bu kesimler, göz hilesi yapar. Yani basen ve kalçaları gizleyerek güzel bir görünüm sağlar.

Düz tuvalet gelinlik modelleri ise kısa boylu gelin adayları için uygundur. Düz bir kesim olduğu için kişiyi uzun gösterecektir.

  • Gelinlik Kumaşları

Gelinlik yapımında kullanılan kumaşlar, gelinlik seçimi konusunda büyük önem taşır. Çünkü kumaş, gelinlik tasarımında vazgeçilmez bir etkendir. Gelinlik üzerine yapılan desen ve kesimler, tercih edilen kumaşa göre tasarlanır.

Gelinlik kumaşında da vücut stili, mevsim ve düğünün yapılacağı mekan dikkat edilmelidir. Gelinlik yapımlarında birçok kumaş tercih edilmektedir. Bu kumaşlardan en çok tercih edilenleri ise dantel, brode, kordone, güpürlü, ipek, saten, tafta, tül, şifon, organze, brokar, ziberlin, mikado, krep ve rayon kumaş türleridir.

Doğru gelinlik seçimi için vücut stili, mevsim ve düğün mekanı ayrı ayrı dikkate alınmalıdır. Mevsimsel olarak ilkbahar ve yaz aylarında yapılacak düğünlerde dantel, brode, kordone, güpürlü, tül, şifon, organze ve rayon kumaş türleri tercih edilebilir. Sonbahar ve kış ayları için brokar ve ziberlin kumaş türleri giyilebilir. Saten ve tafta kumaşları ise tüm mevsimler için uygundur.

Vücut stilinde ise kesimler dikkate alınır. A ve prenses kesimlerde dantel, saten, tafta, tül ve şifon kumaşlar kullanılır. Dar ve sade kesimlerde krep tercih edilir. Brode kumaş ise tüm kesim türleri için uygundur.

Son olarak düğün mekanı göz önüne alınmalıdır. Düğünler, genellikle tarihi mekanlarda, kırlarda, sahillerde, salonlarda ya da otellerde yapılır. Tarihi mekanlarda yapılacak düğünlerde dantel, güpürlü, tül, ziberlin ve brokar kumaş türleri giyilebilir. Salon ve otellerde tafta kumaş türü tercih edilebilir. Kır ve sahil düğünlerinde ise şifon ve organze kumaşlar giyilebilir.

Damatlık Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Damatlık ve gelinlik uyumu içinde  damatlık seçimi oldukça önemlidir. Yoksa bir uyum sağlanamaz. Damatlık seçiminde ise iki pür nokta vardır.

  • Damatlık ve Gelinlik Uyumu İçin Parçaların Önemi

Damatlık, gelinlik gibi az parçadan oluşmaz. Birçok parçanın bir araya gelmesiyle bütünlük oluşturur. Bu parçalar; pantolon, gömlek, yelek, ceket ve aksesuarlardır. Smokin ile benzerlik gösterdiği için düğünlerde smokinde tercih edilmektedir. Burada önemli olan bu parçaların uyum sağlamasıdır.

Öncelikle seçilen damatlık modeli, vücut tipine uygun olmalıdır. Vücut tipine uygunluğu omuzdan kolaylıkla anlaşılabilir. Damatlık ceketi giyildiğinde ceket omuzdan sarkmamalıdır. Ayrıca kol uzunluğu en fazla bilekleri kapatacak kadar olmalıdır. Ayrıca hareket ederken rahat hissedilmelidir.

Vücut tipinde sonra damatlık parçalarının doğru seçilmesi gerekir. Damatlıklarda genellikle pilili gömlek giyilir. İsteğe göre düz, beyaz gömlekte tercih edilebilir. Gömlek seçimimde kol boyuna bakılmalıdır. Kol boyu, manşetlerden 2-3 cm fazla olmalıdır.

Pantolon seçiminde boy, bel genişliği ve rahatlık baz alınmalıdır. Bel genişliğinde bir parmak boşluk olması önemlidir. Boy ise ayak bileklerine kadar olmalıdır. Ayakkabı giyilerek ölçülmesi daha sağlıklı olacaktır.

Son olarak aksesuar seçimine dikkat edilmelidir. Damatlıklarda genellikle papyon tercih edilir. Ancak zevke göre kravatta giyilebilir. Papyonun saten ve ipekten olmasına dikkat edilmelidir. Siyah ve bordo renkli papyonlarda düğünlerde sıkça kullanılır. Ayakkabı ve çoraplar, siyah ve ince yapılı olmalıdır. Yaka mendili ise ipek ya da keten olmalıdır.

  • Düğün Mekanı

Damatlık seçiminde mekan önemli bir kriterdir. Bu yüzden düğün mekanına göre damatlık seçilmelidir. Tarihi mekanlar ve salonlarda yapılacak düğünlerde siyah ya da beyaz smokin giyilmelidir. Kır ve sahil düğünlerinde beyaz gömlek ve keten kumaş pantolon ile uyum sağlanabilir. Beyaz gömlek yerine T-shirtte tercih edilebilir.

Bu iki püf nokta ile doğru damatlık seçimi yapılabilir. Ancak alım sırasında bazı hususlara dikkat edilmelidir. Damatlıkta makas kesikleri, kir olmamalı ve renkler canlı olmalıdır.

Damatlık ve Gelinlik Uyumu Nasıl Sağlanabilir?

Damatlık ve gelinlik uyumu sağlamak oldukça kolaydır. Çünkü doğru ve gelinlik seçiminde uyum kendiliğinden sağlanmış olur. Yine de uyum sağlandığından emin olmak isteniyorsa bazı hususlar göz önüne alınabilir.

Bu hususlardan ilki renk uyumu ve desenlerdir. İlk gelinlik modeli seçilebilir. Ardından gelinlik modelinden bir örnek alınarak damatlık seçiminde kullanılabilir. Renk konusunda riske girmemek içinse siyah smokin tercih edilebilir. Siyah smokin, her gelinlik modeline uyum sağlamaktadır.

Uyum için provada önemlidir. Düğün öncesi damatlık ve gelinlik uyumu, kesin olarak provalarla sağlanabilir. Bu yüzden karar değişikliklerinde muhakkak prova yapılmalıdır.

 

Post navigation

  • Düğüne hazırlık yaparken seçmeye zorlandığımız şey gelinlikti. Damatlığa uygun gelinlik bulmak gerçekten zor

  • Komşuların diline düşmemek için özellikle dikkat ettiğim konuların başında bu konu gelmişti.

  • Gelinlik ve damatlık uyumu düğünümün yakında olması nedeniyle benim için önemli bir konudur. Çevremden duydugum tavsieyeler de dikkat edilmesi gereken bir çok şey oldugunu öğrendim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir