Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
gelinlik seçerken dikkat edilmesi gerekenler, gelinlik almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kadına en çok yakışan kıyafet hiç şüphesiz ki onun gelinliğidir. Büyülü beyaz elbise içerisinde istisnasız her gelin çok güzel görünmektedir. Fakat gelin adaylarının düğün hazırlıkları aşamasında en çok üzerinde durdukları, belki de en çok enerji harcadıkları ve zorlandığı konu gelinliklerinin nasıl olacağıdır. Her gelin adayı yıllardır hayalini kurduğu düğün gününde göz alıcı görünmek ister. O yüzden bu yazımızda gelinlik almadan önce veya gelinliğinizi seçerken dikkat edilmesi, bilinmesi ve yapılması gerekenler üzerine konuşacağız ki kararsızlık yaşayan veya nasıl bir şey bakacağını henüz bilmeyen gelin adaylarımız gelinlik seçiminde daha bilinçli hareket etsin ve zorlanmasın. Umarız en kısa sürede “benim gelinliğim bu!” der ve rüyalarınızdaki gelinliğe sahip olursunuz.

Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir gelin adayıysanız düğün hazırlıklarının hızla devam ettiği bir evrede hem oldukça keyifli hem de sizi çok zorlaması muhtemel bir alışverişe çıkmanız gerekiyor, gelinlik alışverişi! Gelinlik seçimi ince detaylar barındırdığı için dikkatli yapılan seçimler sonradan pişman olmanıza engel olacaktır. O yüzden gelinlik almadan önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda işinize yarayacak birkaç detayı sizlerle paylaşmak istedik. Bu maddeleri es geçmezseniz istediğiniz gibi bir gelinliğe sahip olacağınızı düşünüyoruz.

Bütçenizi Belirleyin

Gelinlik için ayırabileceğiniz en üst bütçeyi önceden belirleyin. Aksi takdirde hayal kırıklığına uğrayabilir veya çok açılabilirsiniz. Bizim önerimiz ilk önce fiyatı uygun olan gelinlik modellerini denemenizdir. Çünkü bütçenizin altında kalan gelinlik modellerinden biri hayalini kurduğunuz sizi muhteşem gösteren bir gelinlik olabilir. Gelinliğinize tahmin ettiğinizden daha az ödemeniz bitmeyen düğün masraflarından biri için kalan parayı kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Düğününüzle Uyumlu Bir Gelinlik Tercih Edin

Seçiminizi yaparken gelinliğinizin düğün konseptine, düğün mekanına, düğünün yapılacağı mevsimiyle,müstakbel eşinizle (kısacası düğününüzün her detayıyla) uyumlu olması önemlidir. Eh, bu işlerin keyifli olduğu kadar zor tarafları da var. Örneğin kır düğünü konsepti için organze veya şifon kumaştan yapılmış uçuşan etek modelli bir gelinlik harika bir seçim olacaktır. Veya çok şık ve gösterişli bir balo salonunda dünyaevine girecekseniz, ışıltılı taşlarla bezenmiş prenses kesim bir gelinlik muhteşem görünmenizi sağlayacaktır. Düğün mekanına göre gelinlik seçimi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, şu yazımızı okuyabilirsiniz: Düğün Mekanına Göre Gelinlik Seçimi.

Nişanlınızın fiziğini ve boyunu da göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Örneğin müstakbel eşinizin boyu sizden kısaysa boyunuzu daha uzun gösterecek bir modeli tercih etmemelisiniz.

Yeni Fikirlere Açık Olun

Vücut tipine ve gelinliğin kesimine göre gelinliğin kişinin üstündeki duruşu değişebilir. Bu yüzden yeni fikirlere ve alternatif seçeneklere açık olmanızı öneririz.

Hazır Mı Yoksa Özel Dikim Mi?

Gelinlik seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemli sorulardan bir tanesi de hazır mı yoksa özel dikim bir gelinlik mi tercih edeceğinizdir.

Vücudunuza uygun veya istediğiniz gibi bir gelinlik modeli bulamadıysanız özel dikim bir gelinlik tercih edebilirsiniz. Ayrıca gelinlik modellerinde sevdiğiniz veya sevmediğiniz kısımları değerlendirerek kendi tasarımınızı diktirebileceğiniz bir modaevi ile anlaşabilirsiniz. Fakat süre ve bütçe konusunda dikkatli davranmak gerekir. Örneğin düğüne 6 aydan az bir süre kaldıysa hazır modeller daha mantıklı bir karar olabilir.

Gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler listemiz burada bitiyor. Şimdi gelelim gelinlik almadan önce yapmanız ve bilmeniz gerekenlere.

Gelinlik Almadan Önce Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Vücut Tipinizi Belirleyin

Hayallerinizi süsleyen bir gelinliğe karar vermeden önce vücut tipine göre hangi gelinlik kesiminin size uygun olduğuna karar vermeye çalışın. Çünkü kesimin vücuda uygun olması modelden daha önemlidir. Eğer vücut tipinizi bilmiyorsanız bu yazımıza göz gezdirebilirsiniz: Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi.

Araştırma Yapmaktan Çekinmeyin

Gelinlik bakmaya ne zaman başlanmalı dediğinizi duyar gibiyiz. Düğünden 6 ay önce araştırmalara başlayabilirsin. İstediğiniz modele karar verebilmek için internet üzerinden veya moda dergilerinden mutlaka araştırma yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede daha kolay ve içinize sinen bir karar verebilirsiniz.

Gelinlik Denemeye Giderken Ne Giymeliyim?

Gelinlik denemeye giderken düğün gününüzde kullanacağınız ürünlere(korse vb.) benzer şeyler giymeniz gelinliğinizin üzerinize tam olması için gereklidir. Aksi halde düğün gününüzde fermuarı çekilmeyen veya bedeni bol gelen bir gelinlik ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Kilo Değişimlerine Dikkat Edin

Gelinlik seçerken bilinmesi gerekenler listesindeki en önemli maddelerden biri de gelinliğinizi aldıktan sonra beden ölçüleriniz haliyle değişmemesi gerektiğidir. Bu nedenle eğer kilo alma veya kilo verme sürecindeyseniz kilonuz sabitleninceye kadar beklemenizi öneririz.

Güvendiğiniz Birkaç Kişiden Fikir Edinin

Gelinlik alışverişine güvendiğiniz kişilerle(3’ten fazla olmazsa daha iyi olur) çıkın. Tek başınıza veya kalabalık gruplarla gitmek kafanızda soru işaretleri doğurabilir ve gelinlik seçimini içinden çıkılmaz bir hale getirebilir.

Prova Yapmaktan Kaçınmayın

Hoşunuza giden gelinlikleri denemeden bir modele karar vermeniz çok doğru olmaz. Ayrıca hızlı kilo alımları veya verimlerinin sizi üzmesini hiç ama hiç istemeyiz. Bu nedenle bol bol prova yapmanızı öneriyoruz.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir