Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinlik Provasına Nasıl Gidilmeli?
hayalinizdeki gelinliği bulmanın yollları, hayalinizdeki gelinlik

Gelinlik Provasına Nasıl Gidilmeli?

Hazır gelinlik modelleri; her zaman gelin adayları için tatmin edici olmayabilir. Belki de aklınızda düğün gecesinde giymeyi düşündüğünüz, çok özel bir model var ya da hayatınız boyunca en önemli geceniz olan düğününüzde size özel, sizin için dikilmiş bir gelinlik giymeyi istiyorsunuz. Her ayrıntıyı planladınız. Bu kadar kapsamlı ayrıntılar zincirinde gelinlik provasına nasıl gidilmeli konusunda bir fikriniz var mı?

Gelinlik provaları konusunda aklınızda bulunması gereken en önemli şey; hayalinizde bulunan tasarıma sahip olmanın; mağazada seçip satın aldıktan sonra eve getirmek kadar kısa bir süre almadığı olmalıdır. Eğer bir terziye giderek gelinlik diktirmek istiyorsanız, istediğiniz kadar mükemmel bir sonuç elde etmek için önünüzde en azından üç dört ay bulunması gerekecektir.

Gelinlik Provasına Giderken Bilmeniz Gerekenler

Gelinlikler oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmaktadır. Kemikleri, kenarları, taşları, işlemeleri ve süslemeleri hepsi önemli işçilik gerektiren, uzun bir sürece ait detaylardan oluşur. Bu nedenle; gelinlik dikimi konusunda; tecrübeli ve uzman bir terzi ya da atölye ile çalışmanız gerekecektir.

Bir gelin elbisesini sıfırdan yaratmak; bireysel, kişisel ve yaratıcı bir deneyimdir. Bütün yaratıcı fikirlerde olduğu gibi gelinlik dikilmesi de organik olarak, provalar sırasında gelişebilir. Bu nedenle gelinlik provalarına giderken, hem açık fikirli hem de ilham verici yenilik ve değişimlere açık olmanız önerilir. Provalar sırasında, gelinlikle bütünleşirken, farklı detaylar üzerinde de durarak, farklı ilavelerde bulunma ihtimaliniz oldukça fazla.

Gelinlik Provasına Giderken Yanınızda Bulunması Gerekenler

Gelinlik provalarına giderken; gelinliğin yapacağınız kutlama sırasında, üzerinizde arzu ettiğiniz gibi durmasını istiyorsanız; kutlama sırasında gelinlik altına giyeceğiniz iç çamaşır ve ayakkabı gibi aksesuarları da yanınızda bulundurmanız gerekir. Böylece; bütün aksesuarlar tamamlandığı zaman; kendinizi prova sırasında, gelinlik içinde daha sağlıklı bir şekilde hayal etme olanağı da bulursunuz.

İç çamaşır ve ayakkabılar; gelinliğin üzerinize tam olarak, kusursuz bir şekilde adeta eldiven gibi yapışarak oturmasını sağlayacak aynı zamanda etek uzunluğu konusunda daha sonra problem oluşmasını önler. Eğer ayakkabı ya da iç çamaşırları henüz almadıysanız o zaman almak istediğiniz modelle eşit yükseklikte bir ayakkabı ya da dikişsiz ve askısız bir sütyen getirip provalar sırasında giyme şansına da sahip olmaktasınız.

Gelinlik Provasına Kiminle Gidilmeli?

Gelinlik provasına giderken yanınıza bir arkadaşınızı, kendi kız kardeşinizi ya da damadın kız kardeşinizi alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı; provalara gelirken beraberinizde çok fazla kalabalık olmaması konusunda dikkatli olmanız gerektiği konusudur. Aynı anda gelen pek çok kişinin fikirleri arasındaki karmaşıklık hem sizin hem de terzinin kafasının karışmasına hatta gelinliğin istediğiniz modelden sapmasına bile neden olabilmektedir.

Gelinlik kolay giyilip çıkarılan bir elbise olmadığı için; düğün gününde giyerken mutlaka kendi başına giyemeyecek, yardım bu konuda yardım almanız gerekecek. Durum böyle olunca; gelinlik provasına giderken yanınızda; düğün günü gelinlik giyerken size yardım edecek bir kişinin bulunması en uygun seçim olacaktır. Bu şekilde gelinlik hakkında, nasıl giyilip çıkarılma konusunda onun da gelinliği tanıma şansını yakalaması sayesinde bilgisi ve pratiği olacaktır.

Her ne kadar düğünden önce damadın gelinliği görmesi konusunda; halk arasında olumsuz düşünceler olsa da; gelinlik boyu ayarlanırken, damadın da olması; etek uzunluğu konusunda sorunların oluşmadan ortadan kalmasına zemin hazırlar. Geleneksel bir yapıya sahipseniz ve damadın gelinliği düğünden önce görmesini istemiyorsanız; bu gibi durumlarda, damadın boyuna yakın bir arkadaşınızı etek provası yapılırken yanınızda getirebilirsiniz. .

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir