Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinlik Almak Mı Yoksa Kiralamak Mı?
gelinlik kiralamak, gelinlik almak

Gelinlik Almak Mı Yoksa Kiralamak Mı?

Gelinlik araştırmalarına başlamadan önce şu soruyu masaya yatırmanız ve bir cevap vermeniz gerek: gelinlik almak mı yoksa kiralamak mı? Tabi ki iki seçeneğin de yerine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu taraflar var. Biz de bu yazımızda bu iki seçeneği tüm detaylarıyla değerlendireceğiz. (Umuyoruz ki aklınızı daha fazla karıştırmak yerine daha bilinçli ve kolay bir şekilde karar vermenizi sağlarız.)

Artı ve Eksi Yönleriyle Gelinlik Kiralamak

Gelinlik Kiralamanın Avantajları

Düşük Maliyet

Düğününüzde giymeyi düşündüğünüz gelinlik modeli oldukça maliyetli olabilir. Çoğu zaman bir gelinliğin satış fiyatı, salonun kirasıyla aynı paraya denk gelebilmekte. Hatta tanınmış bir tasarımcının imzasını taşıyorsa, gelinlik ücretleri kozmik fiyatlara ulaşabilir. Gelinlik kiralama ücreti ise çoğu zaman gelinlik ücretlerinin yüzde ellisiyle yüzde yetmişi arasında değişiyor. Yani gelinliğinizi kiralamanız durumunda en az yüzde otuz tasarruf etme şanşına sahip olacaksınız. (Ki bu para başka bir harcamada mutlaka işinize yarayacaktır. (Sonuçta düğün masrafları gelinlikle bitmiyor.)

Sonuçta Tek Gün Giyiliyor..

Beğenin ya da beğenmeyin; gelinlik sadece tek bir gün giyiliyor. Sonuçta gelinliğinizi günlük hayatta kullanamayacaksınız değil mi?! Bu yüzden büyük meblağlar ödemek size anlamsız geliyor olabilir. Bu durumda gelinlik kiralamak daha avantajlı diyebiliriz.

Saklamakla Uğraşmayacaksınız

Bir gelinlik satın aldığınızda onu seneler boyunca oldukça özel bir şekilde saklamak zorunda kalacaksınız. Örneğin sararmamasına, üzerinde sandık lekesi ya da depo izi kalmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu da demek oluyor ki gelinliğiniz kullanılmasa bile, bir şekilde dönem dönem kuru temizlemeye gitmek zorunda kalacak.

Ayrıca sandıkta, depoda ya da dolabınızda her zaman bir yer kaplayacak. Tişört ya da etek değil ki, gelinlikten bahsediyoruz..

Gelinlik Kiralamanın Dezavantajları

Duygusal Bağ Kuramayacaksınız

Duygusal bir insansanız muhtemelen birkaç sene sonra o özel gününüzü ve mutlu bir aile kurduğunuzu anımsatacak olan gelinliğinizin elinizin altında olduğunu bilmek sizi rahatlatacaktır. Fakat bu durum gelinliğini kiralamayı düşünen gelin adayları için ne yazık ki geçerli değil…

Kullanılmış Olması

“Benim gelinliğim daha önce denenmemiş, giyilmemiş olmalı” gibi takıntılarınız olabilir. Gelinliğinizi kiraladığınızda ise kendinizi benzersiz hissetmeyebilirsiniz. Ayrıca birkaç sene sonra kendi düğününüzde giydiğiniz gelinliği başkalarının da düğün fotoğraflarında görmeye hazır olmanız gerekiyor.”

Kısıtlı Seçenekler

Kiralık gelinliklerde seçim alternatifleriniz oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle hayal ettiğiniz gelinliğe benzeyen bir model bulmak için oldukça yoğun bir arama temposuna girmeniz gerekebilir. Bu da sizi yolun başında yıpratabilir ve motivasyonunuzu düşürebilir.

Artı ve Eksi Yönleriyle Gelinlik Satın Almak

Farklı bir büyüsü, unutulmayacak bir anısı bulunan düğün gününüzde size özel gelinliğinizin içinde bir prenses ya da bir peri kızı gibi görünebilirsiniz. Fakat gelinliğinizi satın almaya karar vermeden önce artı ve eksi yönleri değerlendirmenizi öneriyoruz.

Gelinlik Satın Almanın Avantajları

Aidiyet Önemli Şey!

Satın alacağınız gelinlik sadece ama sadece sizin olacaktır. İlk sizin giyeceğiniz ve sizden başka kimsenin giymeyeceği bir gelinlikle evlenmek sizi çok mutlu edebilir. (Artık çok tercih edilmese de tabi ki ileriki dönemlerde gelinliğinizi kızınıza vermeyi düşünebilirsiniz, o ayrı bir mesele.)

Hep Elinizin Altında

Özellikle anılara değer veren gelin adayları için; bu unutulmaz anıyı her zaman elinizin altında tutma şansına sahip olacaksınız.

İstediğiniz Kadar Rötuş!

Gelinliğiniz üzerinde istediğiniz gibi rötüş yapabilme hakkınız bulunmakta; istediğiniz değişikleri yapabilirsiniz. Yapılan rötuşlar sonrasında gelinliğinizi provalarda deneyebilecek ve vücudunuza tam oturduğundan emin olacaksınız.

Cana Geleceğine..

Gelinliğiniz size ait olacağı için düğün sırasında deforme olsa dahi zararı kapatmak adına ekstra bir ücret ödemeniz gerekmeyecek.

Satmak Serbest

Eğer ileride paraya ihtiyacınız olursa veya gelinliğinizin çok fazla yer kapladığından şikayetçi olursanız diğer pek çok gelin gibi gelinliğinizi internet üzerinden satabilirsiniz.

Gelinlik Satın Almanın Dezavantajları

Yüksek Maliyet

Gelinlik satın almak, kiralama seçeneği ile karşılaştırıldığında daha maliyetli olacaktır. Hayatınızda sadece bir kere giyme şansını yakalayacağınız gelinliğinize dünyanın parasını ödemek ne kadar mantıklıdır bilemiyoruz. Sonuçta karar size ait. Fakat siz de bu şekilde düşünüyorsanız gelinlik kiralamak daha doğru bir karar olabilir.

Saklamakla Uğraşacaksınız

Gelinlik günlük bir elbise olmadığı için iyi bir şekilde saklanması gerekiyor. Gelinliğinizi nem ve rutubetten korumak amacıyla dolabınıza koyabilirsiniz. Fakat fazla bir yer kaplayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bize sorarsanız “gelinliğimi ileride çocuklarıma saklarım” mantığı artık pek kalmadı.

Post navigation

  • Gelinlik almak lazım sonuçta ilerisi için hatıra ve saklayıp göstermek istiyorum diyenkere saygı duyarım ama ekonomi bu kadar sıkıtıyken ve evlilik için bu kadar fazla masraf yapılıyorken bari bu kalemden tasarruf edilebilir açıkçası ben kiralamadan yanayım 1 gece giyecem sadece sonuçta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir