Anasayfa » Ev Dekorasyon Rehberi » Nişan Organizasyonu Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Nişan Organizasyonu Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Nişan Organizasyonu evlilik teklifi sonrası aileleriniz tanıştı, kız isteme gerçekleşti ve sıra söz – nişan merasimine geldi. Muhtemelen karnınızda kelebekler uçuşmasına sebep olan bu süreç geleneklerimizden dolayı bazen kafa karıştırıcı da olabiliyor. Bu güzel günlerde hiçbir şeyin sizi strese sokmaması, her şeyin gönlünüze ve harika olması için söz – nişan merasimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda anlatacağız.

Nişan Organizasyonu

Nişan Organizasyonu Söz Ve Nişan Bir Arada mı?

Geleneklere göre kız isteme, söz ve nişan hepsi ayrı birer merasim olsa da; son yıllarda bazen ailelerin farklı şehirlerde olması sebebiyle, bazen de ailelere fazla zahmet vermemek için söz ve nişan bir arada, hatta kız isteme, söz, nişan bir arada yapılabiliyor. Organizasyon için hazırlıklara başlamadan önce söz ve nişan ayrı mı yoksa ikisi bir arada mı yapılacak buna karar vermeniz gerekiyor. Diğer yandan biz söz ve nişan için ayrı ayrı neler yapılması gerektiğini açıklayacağız.

Nişan Organizasyonu Söz Çiçeği ve Söz Çikolatası

Söz çiçeği ve söz çikolatası damat tarafından alınır ve söze giderken damat bunları elinde taşır. Müstakbel eşi kapıyı açtığında nazik bir şekilde kendisine teslim eder. Söz çiçeği olarak genellikle aşkın sembolü olan kırmızı güller tercih edilse de, gelin adayının sevdiği, hoşuna gidecek başka bir canlı çiçek türünden de şık bir söz çiçeği hazırlatılabilir. Söz çikolatasıysa genellikle gümüş tepsi ya da gondolda hazırlatılır. Elbette söz çikolatasının da çok şık görünümlü olması gerekir. Arzuya göre yapma çiçekler, tüller ve kurdelelerle süsletilebilir.

Söz Yüzükleri – Nişan Organizasyonu

Söz yüzükleri aslında aileler arasında birlikteliğinizin resmileştiğinin sembolüdür. Söz yüzüklerini yani alyansları erkek tarafı alsa da, ortak zevkiniz olması için en iyisi müstakbel eşinizle birlikte bu seçimi yapmanızdır. Söz merasimi sırasında, öncesinde konuşma yapmış olan aile büyüğü tarafından ortasında kırmızı kurdeleyle parmaklarınıza takılır ve kurdele kesildiğinde de sözünüz kesilmiş olur.

Söz Tepsisi – Nişan Organizasyonu

Söz yüzüklerinin getirileceği söz tepsisine de özen gösterilmesi, görsel olarak şık olması gerekiyor. Söz tepsileri geçmişte genellikle gümüş olarak karşımıza çıksa da son yıllarda ahşap modellerle de sıkça karşılaşıyoruz. Tercih size kalmış, önemli olan söz kesilmeden önce odak noktasında olacak tepsinin estetik görünümü. Süsleme için canlı ya da yapma çiçeklerden yararlanabilirsiniz. Üzerine kutu içindeki ya da yüzük yastığının üzerindeki yüzüklerinizle birlikte, şık bir makas eklemeyi de ihmal etmeyin.

Nişan Masası – Nişan Organizasyonu

Nişanınız evde de dışarıda bir mekânda da olsa mekânın en çok dikkat çeken yeri olacaktır. Eğer dışarıdaysa gelin ve damadın oturacağı bu masada yüksek gösterişli sandalyeler, şık bir masa örtüsü, masa çiçeği ve hoş bir masa düzeni olmalıdır. Ayrıca masa üstünde balonlarla ya da masanın arka fonunda çeşitli süslemeler kullanılabilir.

Eğer nişan evdeyse tüm konuklarınız bu masadan yararlanacak demektir. Ev nişanlarında kalabalıktan olumsuz etkilenmemek için açık büfe yapmak akılcı bir çözüm oluyor. Şık bir masa örtüsü üzerine hem lezzeti hem güçlü ikramlarınızı (cupcakeler, macaronlar, çikolata kaplı şekerlemeler, kanepeler vb.) yerleştirebilir, ortaya nişan pastanızı koyabilir, çiçekler ya da mumlardan yararlanarak estetik bir masa düzeni oluşturabilirsiniz. Ev nişanlarında da nişan masasının daha şık bir görünüme kavuşması için sıkça dev balonlardan, fon için duvara ya da perdeye asılabilen süslemelerden yararlanılıyor. Parti malzemeleri satan yerlerde bu tür süslemelerden bolca bulabilirsiniz.

Nişan Organizasyonu ve Nişan Kıyafeti

Gelin adaylarını en çok karasızlıkta bırakan konulardan biridir nişan elbisesi. Ne de olsa gelinlik olmasa da on yakın önemde bir elbise. Eğer ev nişanı yapacaksanız kısa bir elbise daha rahat etmenizi sağlayabilir, ancak dışarıdaki bir mekânda uzun, hatta kuyruklu bir elbise günün anlam ve önemi için daha uyumlu olacaktır. Renk konusunda pembe, mavi, lila gibi açık renklerin koyu renklere göre nişan konseptine daha çok uyum sağladığını söyleyebiliriz. Model tamamen sizin zevkinize kalmış, ancak unutmayın: En önemli konu sizin elbisenizi kendinize yakıştırmanız ve içerisinde kendinizi rahat hissetmeniz. Son olarak gecenin ilerleyen saatlerinde perişan olmamak için şık olduğu kadar rahat bir ayakkabı seçimi yapmayı unutmayın.

Post navigation

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir