adetliyken gelinlik giyilir mi

Adetliyken Gelinlik Giyilir Mi?

Halk arasında adet, muayyen gün, aybaşı, gibi isimler alan regl döngüsü; eğer düğününüzü yapacağınız güne denk gelirse ne yapmalısınız? Adetliyken gelinlik giyilir mi? Tarzındaki sorular evliliğe hazırlanan her genç kız için endişe veren bir sorun olmaktadır. İlk olarak şunu söylemek isterim ki; gerekli olan tedbirleri almanız durumunda düğün gününüzde; gelinliğin içinde adet olmanız korktuğunuz gibi ciddi bir problem olmayacaktır.

Bir insanın başına gelebilecek hangi olay düğün günü kadar unutulmaz ve heyecan verici bir öneme sahip olabilir ki? Hayatının dönüm noktasını oluşturacak bu kadar önemli bir kutlamaya hazırlanırken, her gelin her şeyin kusursuz olmasını ister. Fakat kimi zaman kontrolünüz dışında gelişen bazı olaylar gündeme gelebilmektedir.

Beyaz bir gelinlik, harika bir makyaj, saç, topuklu ayakkabılar içinde mükemmel görünürken; birden bire hesaba katmadınız bir adet kanaması bütün enerjinizin bir anda yıkılmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda düğün gününün tadını çıkarmak yerine pek çok gelin gelinliğinin kirlenmemesi, kanın bir şekilde bulaşması gibi olasılıklar yüzünden oldukça huzursuz olur.

Düğün Günü Adet Gününe Denk Gelirse

Düğün gününde bembeyaz gelinlik içinde regl olursanız ne yapmalısınız? Her şeyden önce paniğe kapılıp telaşlanmayın. Burada ilk olarak sakin olmanız gerekmekte. Ne kadar endişe yaparsanız yapın, bu gibi konularda panik işe yaramayacak. Üzerinizde gelinlik varken adet olmak kesinlikle hoş bir olay değil. Katlanmak zorunda kalacağınız bu durum, her kadının vücudunun fizyolojik özelliği olmaktadır.

Eğer regl ya da adet olacağın dönemin düğün tarihine denk gelip, denk gelmeyeceğini öncesinde hesap yapabiliyorsanız; adet geciktirici ilaç kullanma şansınız bulunmakta. Yalnız bu hapların ilaç olduğu unutmamalı ve doktor ya da bir jinekoloğa görünmeden kullanmamalı.

Adetliyken gelinlik giyilir mi sorusuna ilaç almak istemeyen gelinlerin ise, bu konuda tedbirli olması gerekmektedir. Bazı gelinler düğün tarihlerini her ne kadar regl dönemine göre düzenlemiş olsalar da; yaşanılan koşuşturma, heyecan, stres gibi unsurlar adet dönemini öne alabilmekte. Bu konuda her zaman bir sürprize hazırlıklı olmanız gerekmekte.

Düğün gününüzde bembeyaz gelinliği giyip tam yapılacak tören ya da kutlamaya hazırlanırken; birden bire regl olmanız kesinlikle oluşabilecek sürprizlerin en kötüsüdür değil mi? Öncelikle şunu bilin; bu durumu yaşayan tek genç gelin siz değilsiniz. Bu gibi durumlar için daha önceden hazırlamış olduğunuz çantanıza yedek iç çamaşırı, tampon, pet gibi ürünler koymalısınız. Hatta mümkünse birkaç tane de yedek bulundurmanızda yarar var. Bu şekilde özenle giyinmiş olduğunuz iç çamaşır ve gelinlik konusunda hijyenik ve güvenli bir önlem almış olursunuz.

Gelinlik Üstünüzdeyken Adet Olursanız Ne Yapmanız Gerekir?

Düğün günü gibi kritik önem taşıyan bir anda adet olursanız, hele ki üzerinizde bir de gelinlik varsa ne yapmanız gerekir? İlk olarak telaşa kapılmayacaksınız. Hiçbir olayın, herhangi bir şekilde bu önemli olaya gölge düşürmesine izin vermeyin. Yaşayacağınız stres ya da gerginlik; gelinlik içinde rahat etmenize kesinlikle engel olacaktır.

Zamanımızda gelişen teknoloji hijyen konusu altındaki ürünlerin de oldukça gelişmesine zemin hazırlamıştır. Bugün piyasada öyle ürünler var ki; hiçbir şekilde elbiselere adet durumu sızmıyor ve gelinin huzursuz olabileceği olaylar gündeme gelmiyor. Adet olduğunuz zaman tabi iki gelinlik giyebilirsiniz. Üstelik gelinlik içinde oldukça rahat da edersiniz. Bu konuda tek yapmanız gereken; durumu kontrol altında tutmak için, tuvalete daha sık olarak gitmek olacaktır.

Âdetin ilk günündeyseniz işiniz daha kolay. İlk günler kanama daha az olmakta. Burada dikkat etmeniz konu ise ağrı kesiciler. Bazı ağrı kesiciler yan etki olarak kanamayı arttırır. Bu konuda en iyi tedbir düğün gününden önce jinekolog ile konuşmak olacak.

Düğün gününden önce her ihtimale karşı adet gününüz yakın olsun ya da olmasın; tedbir olarak uygun bir iç çamaşır da yedeğe almanız gerekmektedir. Gelinlerin büyük çoğunluğu üzerlerinde gelinlik varken tampon tercih etmekte. Pratik bir kullanımı olan tamponlar zaten bol olan gelinlik için fark da edilmeyecektir. Doğru olarak yerleştirmeniz durumunda tamponlar mükemmel bir koruma sağlamakta. Sık olarak tuvalete gitmenize gerek de kalmayacaktır.

Tampon kullanmayı tercih etmeyen gelinler ise geniş elastik bandajlı dar iç çamaşırları giymek zorunda. Gelinliğin dar olması durumunda, adet gününde oluşabilecek şişkinliklere karşı da tedbirli olmanız gerekmekte.

 

 

Post navigation

  • Aman Allahım düğün günü böyle birşey yaşamak mı.. En mutlu olacağım günümde böyle birşey olsun istemem. Aklımdan asla çıkmayacak bir durum yaşamış olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir