Bir Mekanı Gezerken Her Zaman Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kırmızı Bayrak

Hayatı sizinkiyle sorunsuz bir şekilde harmanlanan bir eş bulmak dışında, düğün planlama sürecinin en zor kısmı vizyonunuza uygun bir mekan bulmaktır. Mekan yalnızca büyük gününüzün lojistiğine (tarih, bütçe ve konuk sayısı gibi) zemin hazırlamakla kalmaz, aynı zamanda kutlamanızın genel havasını da belirler. Sahil kenarında bohem mi? Rustik çiftlik evi mi? Lüks bir bahçe partisi mi? Seçim sizin ama tüm ağır işi mekanınız yapıyor.

Bir mekanın potansiyeline ve fotojenik anlarına kapılmadan önce, potansiyel tehlike işaretlerine dikkat etmek iyi bir fikirdir. Bu faktörler başlangıçta anlaşma bozucu değildir, ancak ileride daha fazla soruna neden olabilirler. AJ Events’in kurucusu ve kreatif direktörü AJ Williams, “Şeytan ayrıntıda gizlidir, bu nedenle küçük de olsa mekandaki tehlike işaretlerine karşı dikkatli olmalısınız” diyor. “[Küçük] bir işaret çok hızlı bir şekilde lojistik bir kabusa ve hayal kırıklığına uğramış bir [çifte] dönüşebilir!”

Uzmanla Tanışın

  • AJ Williams, AJ Events’in kurucusu ve yaratıcı direktörüdür.
  • Melanie Levin, Los Angeles merkezli LuckEleven Events firmasının sahibi ve baş planlayıcısıdır.
  • Ashley Czaplicki Aced Events’in kurucusu ve sahibidir.
  • Hovik Harutyunyan Los Angeles merkezli bir düğün ve etkinlik planlayıcısıdır.

Peki, hangi mekanlarda kırmızı bayraklara dikkat etmelisiniz? Ve daha da önemlisi, hayalinizdeki mekanda bunlardan birini görürseniz ne yapmalısınız? Aşağıda dört düğün planlamacısı, mekan arayışında nasıl kolaylıkla yol alabileceğinizi ve seçtiğiniz mekanın yalnızca yeşil bayraklara sahip olduğundan nasıl emin olabileceğinizi paylaşıyor.

Kötü İletişim

Şunu hayal edin: Düğün ilhamları arasında gezinirken tüm beklentilerinizi karşılayan muhteşem bir mekan görüyorsunuz. İlk görüşte aşık olsanız da, rüya gibi mekan hakkında daha fazla bilgi edinmek ve nihayetinde bir tur planlamak için iletişime geçiyorsunuz ama sonra cırcır böcekleri. Yanıtta kısa bir gecikmeyi görmezden gelmeye istekli olsanız da, ilk erişimden sonra iletişimin çok az olması veya hiç olmaması daha büyük bir sorunun göstergesi olabilir. Los Angeles merkezli LuckEleven Events adlı bir firmanın sahibi ve baş planlayıcısı olan Melanie Levin, “Mekan etkinlik yöneticisi hızlı yanıt veriyorsa, sorunları ortaya çıktıkça çözme şansı daha yüksektir” diyor. “Yanıt vermekte yavaş davrananlar ya müşterilerine öncelik vermiyordur ya da son dakika endişeleri varsa sorun olabilir.”

Elbette, mükemmel olmayan iletişim bir anlaşma bozucu olmak zorunda değildir. Yanıt verme süresinin yavaş olduğunu fark ediyorsanız -ama mekanı seviyorsanız- onları anlamak ya da beklentilerinizi yönetmek için mekan koordinatörüyle bir görüşme planlayın.

Kötü Yorumlar

Bir çiftin düğünü, hayatlarının en güzel günlerinden biri olmalıdır ve nihayetinde düğünlerine ev sahipliği yapmak için seçtikleri mekan, bu sihrin gerçekleşmesi için çok çalışır. Söz konusu olan çok fazla zaman ve para olduğundan, bir mekanın ekibinin topu düşürdüğünü duymak her zaman üzücüdür ve bu durum genellikle çevrimiçi yorumlar aracılığıyla iletilir. Bir olumsuz yorum bir anormallik olsa da, hayal kırıklığına uğramış bir avuç müşteri büyük bir kırmızı bayrak olmalıdır. Aced Events’in kurucusu ve sahibi Ashley Czaplicki, “Satış mekânı temsilcileri her şeyi bir rüya gibi göstereceklerdir; onların işi bu,” diyor. “Araştırmanızı yapın ve dürüst çiftleri dinleyin.” Bununla birlikte, yorumlar sadece bir tuz tanesi ile alınabilir, bu nedenle deneyimi kendiniz kontrol etmeniz önemlidir.

Los Angeles merkezli planlamacı Hovik Harutyunyan, “[Bir mekanın ekibi] kaba, nahoş veya hoşnutsuzsa, bunu not ettiğinizden emin olun” diye ekliyor. “Çevrimiçi yorumlara her zaman güvenemezsiniz, özellikle de doğrudan deneyiminiz size nasıl davrandıklarına veya size nasıl davrandıklarına aykırı ise. Turlar ve rezervasyon sırasında en nazik olmaları gereken zamandır, bu nedenle kötü bir notla başlarsa deneyim daha da kötüleşecektir.”

Sınırlı Kurulum Süresi

Dans pistinin döşenmesinden tabelaların asılmasına ve çiçekli kemerin doğru şekilde yerleştirilmesine kadar, kişiselleştirilmiş büyük gününüz için bir mekan hazırlamak zaman alır. Bir mekan seçerken, koordinatöre tedarikçilerinizin ne kadar hazırlık süresine sahip olacağını sorduğunuzdan emin olun. Sonuçta kimse rüya gibi bir arka plan oluşturmak için uğraşmak istemez. Czaplicki, “Eğer iki saatlik bir zaman dilimi varsa, koşun” diyor. “Tedarikçilerinize kurulum için bolca zaman tanıyan bir mekan istiyorsunuz. Aceleye getirilirlerse, uygulama ve tasarım açısından satıcı ekibiniz için daha kötü bir şey olamaz. Bu tüm ekibe kötü yansır ve işte o zaman hatalar olur!”

Levin’e göre, düğün ekibinin mekâna ne zaman erişebileceğini göz önünde bulundurmak da önemli. “Dikkat edilmesi gereken bir kırmızı bayrak, [gelin] süitinin ne zaman müsait olduğudur” diye ekliyor. “Tüm gelin ekibi için saç ve makyaj genellikle saatler sürer ve sabahın erken saatlerinde başlar. Gelinlerin yapmak isteyeceği son şey, saç ve makyaj sürecinin yarısında herkesi toplayıp yeni bir yere taşınmak olacaktır.”

Yedekleme Planı Yok

Yağmur planı olmayan bir mekan mı? Bu büyük bir tehlike işaretidir. Düğün günü yağmur yağması uzun ve mutlu bir evlilik için iyi bir alamet sayılabilir, ancak o anda lojistik bir kabusa dönüşebilir. Öncelikle açık hava mekanlarına göz atıyorsanız, mekana alternatif kurulumlar hakkında soru sorduğunuzdan emin olun. Size söyleyecek çok şeyleri olmalı ve eğer yoksa, mekan bu strese değmez. Levin, “Yedek planı olmayan mekânlar kesinlikle tehlike işaretidir,” diyor. “İster kötü hava koşulları ister doğal bir afet olsun, mekânların ‘kendi başınasın’dan daha iyi bir yedekleme planına sahip olması gerekir.”

Bu kategoride yeşil bayraklar neye benziyor? Levin, çadır ortakları, ikincil resepsiyon alanları ve sözleşmedeki geri ödeme maddelerinin harika bir mekanın işaretleri olduğunu söylüyor.

Kırmızı Bayraklı Bir Mekanla Nasıl Başa Çıkılır?

Bir mekan turu sırasında kırmızı bir bayrak görmenin sinir bozucu olduğu bir sır değil – özellikle de mekan başka türlü mükemmel olduğunda. Ancak Williams, kırmızı bir bayrağın mutlaka bir anlaşma bozucu olması gerekmediğini söylüyor. Aslında, pazarlık için bir miktar alan da sunabilir. “Örneğin, ücretsiz bir oda gecesi, oda yükseltme veya vale park hizmeti gibi şeyler için mekanınızla pazarlık yapma gücü verebilir” diyor. “Erken iletişim kurarsanız birçok mekan sizinle çalışmaya istekli olacaktır!”

Kırmızı bayrak ile anlaşma bozucu arasındaki farkı anlamaya çalışıyorsanız, pazarlık konusu olmayan hususlarınızı düşünün. Örneğin Williams, minimum park yeri olan bir mekanın bazıları için kırmızı bayrak olabileceğini, ancak ulaşımı sağlayacak çiftler için bir anlaşma bozucu olmadığını söylüyor. Gerçek kırmızı bayraklar, vizyonunuzu ve zaman çizelgenizi zora sokan mekan politikalarıdır; dolayısıyla bunları görürseniz, düşünmek isteyebilirsiniz. “Williams şöyle anlatıyor: “[Geçenlerde] bir çiftin resepsiyonunun yerini değiştirmek zorunda kaldım çünkü mekan kurulum için yeterli zaman tanımıyordu. “Bunu başarabilirdik ama mekanı ziyaret ettikten sonra çiftin daha da çok sevdiği daha iyi bir plan yaptık.”

Williams, mekana dair soru işaretleriyle karşılaşmamak için çiftleri etkinlik planlarını ayrıntılı olarak tartışmaya ve tüm tarafların aynı fikirde olması için başlangıçta mekanla açık konuşmaya teşvik ediyor. Bu şekilde, sizin için en uygun mekanı seçebilir ve ardından gerçekten özel bir gün planlamaya odaklanabilirsiniz.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir