Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Mekanları » Denizden Kopamam Diyenlere “Teknede Düğün”
teknede düğün

Denizden Kopamam Diyenlere “Teknede Düğün”

Detaylar her düğün için önemlidir. O detaylar sayesinde düğününüz masala dönüşebilir. Ama tekne düğünlerinde bu detaylar biraz gereklilik halini almış durumda. Bu nedenle bu detayları göz ardı etmemenizi öneririz. Teknede düğün için geçerli olan birkaç detay mevcut. Fakat bu detaylar sadece gelin ve damadı değil, aynı zamanda düğüne katılacak konukları da ilgilendirmekte. Bu nedenle sizler ile birkaç küçük tüyo paylaşacağız.

Teknede Düğün Hakkında Bilmeniz Gereken Detaylar

Herkes farklı ve kendini yansıtan bir düğün hayalini kurar. Siz de denizi seviyorsanız ve ondan ayrı kalamıyorsanız teknede düğün tam size göre olabilir. Sevdikleriniz ile mavinin ortasında, deniz kokusunu içinize çekerek mutluluğunuzu katlamak istiyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Tekne düğünlerinde süslemelerinizin rüzgar ve sallantıya karşı korumalı olması önemlidir. Bu nedenle balon gibi uçuşan malzemelerinizi iyi sabitlemeniz gerekebilir. Romantik bir görüntü isteyen kişilerin bir numaralı aydınlatma seçeneği olan mumlar için de bir koruma yapmalısınız. Cam fanuslar, dilek feneri kumaşlarından mum giydirmeleri gibi seçenekler aydınlatmalarınızın sürekli olarak sönmesini engelleyecektir. Elektronik mumlar ve ilginç ampuller de bir başka seçeneğiniz olabilir.

Teknede yapacağınız düğününüzde kullanmak üzere çok narin olmayan çiçekleri kullanırsanız gece sonuna kadar çiçeklere zarar gelmemiş olur.

Teknede düğün istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri ise hava durumdur. Gece havanın soğuyacağı gerçeğine zaten kendinizi hazırladınız. Ama havaların tam olarak ısınmadığı bir mevsimde tekne düğünü planlarsanız zor anlar yaşayabilirsiniz. e havaların bozmayacağına neredeyse emin olduğunuz bir tarihte tekne düğünü yapmanızı öneririz.–kapalı alana taşıma şansınız yok.

Genellikle kokteyl tarzı düğünler teknelerde yapılmaktadır. Hafif yemekler yiyip sakin müzik dinleyerek başlayan bir düğün daha sonrasında eğlenceli bir partiye dönüşebilir. Bu durum biraz da sizin düğününüzden ne beklediğiniz ile alakalıdır.

Teknede düğün birçok detayı düşünmeniz gereken bir organizasyon tipidir. Hava şartlarından kıyafet seçimine, ikramlıklardan ışıklandırmaya kadar normal bir düğünden belki biraz daha fazla gayret sarf etmenize neden olabilir. Elbette bu tip durumlar için organizasyon firmaları imdadınıza yetişecektir.

Çok uzun ve kuyruklu düğün kıyafetleri yerinde içinde rahat hareket edebileceğiniz örneğin rahatlıkla dans edebileceğiniz kıyafetler olmalı. Ayrıca bir tekne düğününde kıyafetin  tamamlayıcısı olarak mutlaka bir şal olmalı. Yine olası esintiyi düşünerek rahat, bozulsa da göze çarpmayacak bir saç modeli tercih etmelisiniz. Tekne düğünlerinde ayrıca parlak ceketler saten kumaştan pantolonlar da giyebilirsiniz. Saçlarınızı topuz yapabilirsiniz.

Tekne Düğünleri İçin Tema ve Süsleme Önerileri

Tekne düğünleri hem mekan düğünleri gibi konsept oluşturabileceğiniz hem de denizin içinde olabileceğiniz düğünlerdir. Bu nedenle deniz seven çiftler için çifte mutluluk gibi görülebilir. Peki nasıl bir tema oluşturabilirsiniz? Tekne düğünlerinde popüler temalar neler?Firma tarafından sizler için tahsis edilen süslemeleri kullanarak kendi konseptinize uygun bir düğün organize edebilirsiniz. Eğer kendi süslemelerinizi yapmak ya da satın alarak kullanmak isterseniz de firma ile görüşmelisiniz.

İlk olarak teknenizin görüntüsüne bağlı olarak bir konsept oluşturabilirsiniz. Düğün için kiraladığınız teknenin adı ya da görüntüsü bir çıkış noktası olabilir.

İlk olarak teknenizin görüntüsüne bağlı olarak bir konsept oluşturabilirsiniz. Düğün için kiraladığınız teknenin adı ya da görüntüsü bir çıkış noktası olabilir.

Genellikle kokteyl tarzı düğünler teknelerde yapılmaktadır. Hafif yemekler yiyip sakin müzik dinleyerek başlayan bir düğün daha sonrasında eğlenceli bir partiye dönüşebilir. Bu durum biraz da sizin düğününüzden ne beklediğiniz ile alakalıdır.

Daha doğal bir düğün isteyen çiftler soft renkleri seçtikleri bir mekan süslemesi seçimi yapabilirler. Deniz konseptli ya da bohem düğünler teknelere yakışan temalardandır. Yine de bu temalar arasında takılı kalmanız gerekmez. İsterseniz kendi temanızı oluşturabilir ya da hayallerinizdeki düğün temasını teknede gerçekleştirebilirsiniz.

Tekne düğünlerinde süslemelerinizin rüzgar ve sallantıya karşı korumalı olması önemlidir. Bu nedenle balon biri uçuşan malzemelerinizi iyi sabitlemeniz gerekebilir. Romantik bir görüntü isteyen kişilerin bir numaralı aydınlatma seçeneği olan mumlar için de bir koruma yapmalısınız.

Cam fanuslar, dilek feneri kumaşlarından mum giydirmeleri gibi seçenekler aydınlatmalarınızın sürekli olarak sönmesini engelleyecektir. Elektronik mumlar ve ilginç ampuller de bir başka seçeneğiniz olabilir.

Çiçekler düğün tasarımlarının olmazsa olmazlarıdır. Teknede yapacağınız düğününüzde kullanmak üzere çok narin olmayan çiçekleri kullanırsanız gece sonuna kadar çiçeklere zarar gelmemiş olur. Gelin buketinizi seçerken de buna dikkat edebilirsiniz.

-Eğer konuklarınızın sayısı fazlaysa ve davetli listenizi kısıtlamak istemiyorsanız gemi kiralamayı düşünebilirsiniz. Veya daha samimi ve özel dostlarınızla bir kutlama için yatta veya teknede bir düğün yapabilirsiniz.(Teknelerde genelde 200 kişiden 750 kişiye kadar misafir ağırlamak mümkün.)

-Teknede düğün ve diğer organizasyonlarda akşam organizasyon yapılacaksa, 2 saatten 4 saate kadar olan zamanları kapsamakta. Gündüz yapılan turlar akşam 18.00’a kadar sürdüğünden akşam organizasyonları saat 19.00’da başlamaktadır. Ücreti ödenmek suretiyle bu süre de uzatılabilir. Bu Konuda hiç bir kısıtlama yoktur.

-Anlaşmalı fotoğrafçı, orkestra veya dj, catering şirketi gibi hizmetler hakkında bilgi edinin.  (Bazıları bu tip hizmetleri dışarıdan almanıza izin vermiyor.) Eğer siz bu tip diğer hizmetleri dışarıdan alacaksanız önceden teknesini kiralayacağınız firma-organizatör ile iletişime geçip buna izin verilip verilmediğini kontrol etmelisiniz.

Eğer görkemli bir düğün isterseniz teknenin süslemelerinin ona uygun olmasına özen göstermelisiniz. Bir mekanda yapacağınız düğünde ne gibi düzenlemeler yapacaksanız tekne düğünlerinde de aynı şekilde düzenlemeler yapmanız gerekir. İstediğiniz renk ve tarzda süslemeleri tekne düğününüzde kullanma imkanınız var. Fakat firmayla detayları konuşmanızı öneririz. Daha doğal bir düğün isteyen çiftler soft renkleri seçtikleri bir mekan süslemesi seçimi yapabilirler. Denizin ortasında deniz konseptli bir düğün yapabilirsiniz. Bohem ya da vintage konseptler de tekne düğünlerinde sık görülen temalar arasında.

-Hava şartlarından kıyafet seçimine, ikramlıklardan ışıklandırmaya kadar normal bir düğünden belki biraz daha fazla gayret sarf etmenize neden olabilir. Elbette bu tip durumlar için organizasyon firmaları imdadınıza yetişecektir. Sizin için detayları düşünen bu firmalar ve profesyonel ekipleri ile siz sadece düğününüzün tadını çıkartacaksınız. Geri kalan tüm detayları firma halledecektir. Yine de detaylardan hoşlanan biriyseniz ve düğününüzü kendiniz planlamak istiyorsanız da gözünüz korkmasın. Sadece güneş, esinti ve sallantı gibi detayları unutmamanız yeter.

-Yemekli bir düğün isterseniz açık alanda yemek yemek yerine teknenin kapalı kısmını kullanabilirsiniz. Daha sonrasında eğlenmek için teknenin açık bölümlerine geçebilirsiniz. Eğer yemekli bir düğün tertiplemeyecekseniz de sadece dış mekanda küçük aperatiflerin olduğu sade bir masa tercih edebilirsiniz.

Tüm bu detayları alanında uzmanlaşmış firma yetkilileri ile görüşerek netleştirmeniz sizin açınızdan daha kolay olacaktır. Yetkililerin deneyimlerinden faydalanmak ve ona uygun davranmak olası problemleri önleyecektir. Bu nedenle aklınızdaki düğün fikrini yetkililer ile paylaşırken tavsiyeleri dikkatle dinlemenizi öneririz.

-Tekne düğünlerinde genellikle mavi ve beyaz ağırlıklı renkler tercih edilmekte. Siz de bu tarz renkleri tercih edebilirsiniz. Son dönemlerde düğün tasarımlarında görülen canlı renkler de bir başka seçeneğiniz olabilir. Fuşya, portakal rengi, mint yeşili gibi renkler düğününüze hem dinamik hem de eğlenceli bir görünüm kazandırabilir.

Tekne düğünü için gelinlik seçiminde, muz şeklinde vücut yapısına sahip olanlar yani bel oyuntusu olmayıp omuz ve kalça genişlikleri yakın olanlar bel oyuntusu varmış gibi bir illüzyon taşıyan her tür gelinliği kullanabilir. Yani aynı armut çilek ve elmada olduğu gibi işleme ve kemer aksesuarlarından faydalanabilir. Belden aşağı genişleyen ama bele oturan modeller de bu vücut tipine uygundur.

-Misafirlerinizi düşünmeyin unutmayın. Örneğin ağır yemekler yerine hafif aperatifler tercih edebilirsiniz. Bu sayede deniz tutan konuklarınız olursa da rahatsız olmayacaklardır. Gelen misafirler için biraz şal bulundurmak da bir başka fikir. Getirmeyi unutan ya da ekstra isteyen kişiler için hoş bir jest olacaktır. Elbette şal, gözlük gibi aksesuarları unutmamaları için konuklarınıza davetiye aracılığı ile de hatırlatabilirsiniz. Özellikle akşamüstü ve gece saatlerinde esinti daha da artacağından üşütmemek için şal ya da ceket iyi bir önlem olacaktır. Balayınızı hasta bir şekilde geçirmek istemezsiniz.

-Her teknenin denizde kalma süresi farklı olabilir. Bu nedenle firmaya saat kaça kadar hizmet verdiklerini sormanız sizin açınızdan seçim konusunda faydalı olacaktır. Eğer düğününüzü uzatmak isterseniz de ekstra ücretlendirme ile bunu sağlayabilirsiniz. After party Teknede düğün organizasyonu yapan bazı firmalar, düğün sonrası teknede after party yapma şansını da sizlere tanıyabilir.

-Tekne düğününde teknede geçirilecek süre de önemlidir yemek tercihinde.  Şayet uzun ve geç saatlere kadar eğlence olacaksa yemekli etkinlik tercih edilmelidir. Ama örneğin 2 saatlik bir organizasyon söz konusuysa, o zaman kokteyl yapmak yeterli olacaktır. Ağır yemeklerden oluşmayan yemekli bir menü tercih edilebilirse davetliler mutlu olacaktır.

Eğer sabahtan başlayan bir organizasyon olacaksa fazla ağır bir makyaj yapmamanızı öneririz. Güneşin ve rüzgarın makyajınızı bozmasını istemezsiniz. Aynı şekilde saçlarınız da bu etkenler yüzünden bozulabilir. Bu nedenle rahat ve zor bozulacak (belki de salaş) bir model tercih ederseniz sürekli aynaya bakmak zorunda kalmazsınız..

Organizasyon gündüz saatlerinde, kokteyl tadında başlayacaksa küçük bir güneş kremi ve güneş gözlüğü yanınızda bulundurmanız gerekenlerden ikisi. Eğer güneş hassasiyetiniz varsa sizi terletmeyecek ince bir şal ve kıyafetinize uygun bir şapka da almayı ihmal etmemenizi öneririz. Eğer sıcak bir gün ise güneş çarpmasına karşın firmadan açık alanın bir kısmını kapatmalarını rica edebilirsiniz. Böylelikle sürekli güneşten kaçmak için içeriye girmek zorunda kalmazsınız ve eğlencenize ara vermezsiniz.

-Rahatlık birinci önceliğiniz diyebiliriz. Kıyafetinizin fazla uçuşan, kısa bir kıyafet olmaması bir zorunluluk olmasa da rahatlığınız açısından işe yarayabilir.  Ayakkabı da aynı şekilde. -Teknenin sallantılı yapısı, merdivenleri ve zemini gibi unsurlar ince topuklu ayakkabıları kaldırmayabilir. Bu nedenle son zamanlarda oldukça popüler olan taşlı spor ayakkabılar ya da babet gibi düz tabanlı ayakkabıları tercih etmek isteyebilirsiniz.Gelinliğin altına spor ayakkabı giymenin moda olduğu bu yıllarda kimse sizin neden böyle bir şey yaptığınızı düşünmeyecektir. Ama siz bu modayı kendinize uygun görmüyorsanız da fazla uzun ve sivri topuklu olmayan bir ayakkabı tercih edebilirsiniz

Her esintide eteklerinizi tutmak zorunda kalmak bir süre sonra canınızı sıkabilir. Bu nedenle ya üzerinize oturan ya da biraz daha uzun bir kıyafet seçmek isteyebilirsiniz. Elbette teknede düğün denildiğinde birinci önceliğiniz rahat olmak olmalı.

Eğer sabahtan başlayan bir organizasyon olacaksa fazla ağır bir makyaj yapmamanızı öneririz. Güneşin ve rüzgarın makyajınızı bozmasını istemezsiniz. Aynı şekilde saçlarınız da bu etkenler yüzünden bozulabilir. Bu nedenle rahat ve zor bozulacak (belki de salaş) bir model tercih ederseniz sürekli aynaya bakmak zorunda kalmazsınız.

-Tur teknesi olarak kullanılan tekneler sabahları kullanıma açık olmayabilir. Bu nedenle firma ile görüşerek saat kaçtan sonra düğünün başlayacağını sormanızda fayda var. Genellikle gündüz turları akşamüstü 18:00’a kadar sürmekte. Teknenin hazırlanması ile düğünün başlama saati daha geç olmakta. Bu detayı önceden öğrenmeniz sizin ve konuklarınızın gereksiz yere beklemek durumunda kalmasının önüne geçeceğinden önemlidir.

Post navigation

  • Hayal ettiğim düğün modellerinden birisi de bu! Deniz o anki mutluluğu katlayacak bir ferahlık verir insana…

  • Biraz korkutucu gözüküyor fakat güzel bir düğün olucağını düşünüyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir