Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Makyajı » Dikdörtgen Yüz Makyajı Nasıl Olmalıdır?
dikdörtgen yüz gelin makyajı

Dikdörtgen Yüz Makyajı Nasıl Olmalıdır?

Düğün gününüzde davetlilerin gözlerini sizden alamayacağı bir gelin olmak için yüz şeklinize uygun bir makyaj yaptırabilirsiniz. Kusursuz yüz hatları, harika bir göz makyajı ve çekici görünen dudaklarınızla davetlilere ışıl ışıl gülümsemeye hazırsınız. 5 ana yüz şekilleri arasından sizinki dikdörtgen ise uzun bir yüzünüz ve köşeli bir çeneniz var demektir. Ayrıca belirgin elmacık kemiklerine sahipsiniz demektir. Gelin makyajınızın mükemmel görünmesi için yüz hatlarınızın ideal yüz şekli olan oval yüze benzetilmesi gerekmektedir. İyi bir kontürleme tekniği uygulandığında istediğiniz muhteşem görünümü kazanabilirsiniz. Bunun için profesyonel ve kontür tekniklerinde uzman bir makyöze kendinizi emanet etmenizi tavsiye ederiz. Şimdi gelelim dikdörtgen yüz makyajı detaylarına…

Dikdörtgen Yüz Makyajı Nasıl Yapılır?

  • Kontür Uygulaması

Dikdörtgen yüz şekline sahip kişilerin köşeli yüz hatlarına yoğun bir kontür uygulaması yapılarak, yüz hatlarının yumuşatılması sağlanmalıdır. Bunun için ilk olarak cilt renginizden 2 ton koyu bir fondöten ile kontür fırçası kullanarak elmacık kemiklerinizi belirginleştirin. Baz alacağınız yer elmacık kemiklerinizin altı olmalı ve yumuşak hareketler ile bronzerı bir hat boyunca sürmelisiniz. Dik ya da yatay gelen çizgiler değil oval gelen çizgiler kullanmalısınız.

Geniş ve köşeli bir alına sahip olduğunuzdan, alnınızın köşelerine de bronzer uygulayarak hatlarınızın daha yumuşak görünmesi sağlanmalıdır. Aynı renk fondöten kaşların altına ve burun kanatlarının kenarlarına da ince bir hat olacak şekilde, daha ince bir fırça ile uygulanmalıdır. Son olarak ise alt dudağın bittiği hat boyunca bronzer uygulanarak dudaklarınızın daha dolgun görünmesi sağlanmaktadır. Aydınlatıcıyı ise öncelikle göz altlarınıza uygulamanız gerekmektedir. Ardından elmacık kemiklerinin üzerine, kaş altlarınıza ve göz pınarlarınıza uygulamalısınız. Dudak altına bronzer kullanırken, dudak üstüne ise aydınlatıcı kullanılmalıdır. Üst dudağınızın ortasına aydınlatıcı sürdükten sonra, burun üstünüze ve göz kapaklarınıza da bir miktar aydınlatıcı uyguladığınızda kontür işleminiz sona ermiş oluyor.

 

  • Göz Makyajı

Dikdörtgen yüzler için göz makyajı dikkat çekici olması nedeniyle oldukça önemlidir. Göz makyajınızı yaptırırken dikkat edilmesi gereken şey eyelinerınızın yatay uygulanmasıdır. Yüzünüzün daha uzun görünmemesi için eyeliner ve kalem uygulamalarında gözlerinizin çekik görünmesi sağlanmalıdır. Bunun için yoğun göz makyajı ile birlikte sadece eyeliner uygulanan bir göz makyajı da tercih edebilirsiniz. Bakışlarınızın etkili ve çekici olması için göz pınarlarınıza açık tonların kullanıldığı bir göz makyajı sizin için hoş bir seçenektir. Ten ve göz renginize uygun tonlarda far, göz kalemi  ve rimel kullanımı ile göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Altını çizmemiz gereken nokta ise eyeliner kullanımınızda kesinlikle yukarı doğru uzayan kuyruklar çekilmemesi, eyelinerınızın yatay olarak sürülmesi gerektiğidir.

 

  • Fondöten Kullanımı

Kontür uygulamasından sonra cildinize uygun bir renk tonunda fondöten kullanmanız gerekmektedir. Bunun için fondöteni boynunuza deneyerek almalısınız. Eğer cildiniz pürüzsüz ise ve çok fazla fondöten uygulamasına ihtiyaç duymadığınızı düşünüyorsanız; kontür uygulamasının ardından bir pudra kullanımı ile yüz makyajınızı sabitleyebilirsiniz. Fondöten kullanacaksanız ise sonrasında yine makyajınızı sabitlemek için pudrayı, yumuşak bir fırça ile yüzünüze bastırmadan tampon hareketleri uygulayabilirsiniz.

 

  • Allık Kullanımı

Dikdörtgen yüz hatlarına sahipseniz, elmacık kemiklerinizin üzerine cilt renginize uygun tonda bir allığı tampon hareketi ile hafifçe sürmeniz yeterlidir. Açık tenli gelin adaylarımıza pembe ve şeftali tonlarındaki allıklar çok yakışırken, esmer tenli gelin adaylarımız ise altın ve bal rengi allıkları tercih edebilirler.

  • Ruj Kullanımı

Dikdörtgen yüz hatlarına sahip gelin adaylarımızın yüzlerinin orta kısımlarına dikkat çekmeleri gerekmektedir. Bu anlamda göz ve dudaklar dikkatleri üzerine toplayabileceğiniz iki bölgedir. Göz makyajına dair detayları konuştuk gelelim dudaklarınız için doğru uygulamaların nasıl olması gerektiğini… Dudaklarınızın dolgun ve dikkat çekici görünmesi için bronzer ve aydınlatıcı uygulamasının yanı sıra rujunuzdan da yardım alabilirsiniz. Dudak kenarlarınızın iyice dışına taşırarak kullanacağınız parlatıcı veya açık tonlardaki bir ruj ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken rujların doğal tonlarda ve açık renk olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca dudakları küçük olan gelin adaylarımızın koyu renk ruj kullanımından kaçınmaları gerektiğini belirtelim. Çünkü koyu renk tonlar dudaklarınızın iyice küçük görünmesine neden olacaktır. Rujunuzu da sürdünüz ve muhteşem düğün gününüze hazırsınız. Harika görünüyorsunuz!

Doğal makyaj sever gelinler buraya!

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir