Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Fotoğrafları » Düğün Fotoğrafçısı Seçimi
düğün fotoğrafçısı

Düğün Fotoğrafçısı Seçimi

Düğün günü çok yaklaştı ve hala bir fotoğrafçı bulamadınız. Fotoğrafçınızı seçmeden önce dikkat edeceğiniz bazı hususlar var. Bu ayrıntıları öğrenerek, kötü bir sürprizle karşılaşmanın önüne geçebilirsiniz. Gelin hep beraber düğün fotoğrafçısı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini inceleyelim.

 

Fotoğrafçının Önceki Düğünlerde Çektiği Fotoğrafları Mutlaka Görün!

Fotoğraf çektireceğin kişi çok iyi olabilir. Fakat işinde başarısız olan biriyle çalışmak kötü sonuçlar doğurabilir. İşindeki başarısını doğrulamak için, önceki düğünlerde çektiği örnek fotoğraflara mutlaka bakın. Fotoğrafçının stiliyle ilgili bazı sonuçlara varıp, seçimde işinizi kolaylaştıracaksınız.

 

Fotoğrafçının Stilini Öğrenin!

Kimi fotoğrafçılar işlerini kusursuz şekilde yapıyorlar. Komutlar verip yönlendiriyorlar ve tüm heyecanınızı alarak harika fotoğraflar çıkmasını sağlıyorlar. Bazı fotoğrafçılar ise işin maddi tarafına yönelip, sadece fotoğraf çekmekle ilgileniyorlar. Samimi bir ortamda fotoğraflarınızı çektirmek istiyorsanız, sizi pozitif şekilde yönlendiren fotoğrafçıları tercih etmelisiniz.

Fotoğrafçınızı Nişanınız İçinde Yönlendirin!

Bazı fotoğrafçılar sadece düğün değil, nişan töreninde de bulunuyorlar. Bu sizin için çok iyi bir fırsat. Nişan töreninde fotoğrafçınızın nasıl bir iş çıkardığını görmüş olacaksınız. Nişan fotoğraflarını beğenmezseniz, düğününüzde başka bir fotoğrafçıyla anlaşabilirsiniz. Kısaca; nişan törenine fotoğrafçının gelmesiyle bir çeşit prova yapmış olacaksınız.

 

Fotoğrafçıdan Detaylı Çekim Listesi İsteyin!

Bazı sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsan; fotoğrafçının hangi zamanları çekeceğini sorman gerek. İstersen kendin bir liste yaparak çekilmesini istediğin anları fotoğrafçıyla paylaşabilirsin. Böylelikle fotoğrafçınızla uyumlu şekilde güzel anlara imza atabilirsiniz.

 

Fotoğrafçıya Yedek Ekipman Sorun!

Karşınızda işinin ehli bir fotoğrafçı olabilir. Fakat tam çekim sırasında ekipmanlarından biri bozulursa işler berbat hale gelebilir. Bunun için düğün fotoğrafçısı mutlaka yedek aletleri almalıdır. Yanındaki makinesi, lensi ya da flaşı arızalanabilir. Çekime yedek yaparak gelmesini isteyin. Aksaklıklara karşı önlem almanız şart.

 

Kaç Fotoğrafçı Olacağının Bilgisini Alın!

Çekim esnasında kaç fotoğrafçı olacağını öğrenmen şart. Hatta mümkünse ikinci fotoğrafçıyı da isteyin. Çok özel anlar için ikinci fotoğrafçının da olması tercih edilir. Çekimler yapılırken, farklı açılardan daha kısa sürede fotoğraf çektirme işini bitirmek için, ikinci fotoğrafçı da oldukça işlevseldir. İkinci fotoğrafçı, ilk fotoğrafçının göremediği detayları görüp farklı çekimler yapabilir. Böylece güzel anlarınızın hiçbir bölümünü kaybetmeden, ölümsüzleştirmiş olacaksınız.

 

Düğün Sonrası Fotoğrafların Yedeklenme ve Saklanma Sürecini Sorun!

Düğün fotoğraflarının önemi çok büyük. Çünkü hiçbir zaman bir daha o gün ki kadar güzel ve özel hissetmeyeceksiniz. Fotoğrafların yanlışlıkla silinmesi ya da kaybolması aklınızdan çıkmayacak kötü bir hatıra olarak kalabilir. Bunun için önlem almanız şart. Fotoğrafçıya çekilen fotoğrafların nerede saklanacağını mutlaka sorun. Yedekler almasını isteyin.

 

Fotoğrafları Ne Zaman Alacağınızı Sorun!

Fotoğraflar belli işlemlerden geçirileceği için hemen almanız mümkün değil. Fotoğrafları görmek için çok sabırsızlandığını biliyorum. Çekilen fotoğrafların üzerinde bazı düzeltmeler yapıldığını biliyorsun. Bunun için zamana ihtiyaç var. Fotoğraf çekinmeden önce, fotoğrafların ne zaman verileceğini öğrenmen gerek. Belki vereceği tarih size uygun olmayacak ve o kişiyle çalışmayacaksınız. Bu soruları başlangıçta sormazsan sonra sıkıntı yaşayabilirsin.

 

Düğün Fotoğrafçısı Sigorta Yaptırıyor mu?

Düğün günlerde çeşitli kazalarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle sigorta çok önemli. Fotoğrafçınızla iş yapacağınız için önceden sigortası var mı yok mu öğrenmeniz gerek. Çekimler esnasında herhangi bir kaza geçirmesi durumunda düğün fotoğrafçısı sigorta yapmalıdır.

Post navigation

  • Gerçekten düğün fotoğrafçısı seçimi çok önemli. Hayatınızda belki 1 kez yaşayacağınız anları, olayları daha sonra insan tekrar görmek istiyor. O yüzden profesyonel biriyle çalışmak gerekiyor.

  • Her yazınızı okurken kendimle de gurur duydum aslında, sadece sizlerden ekstra bilgiler aldım bunları planlarıma check listeme ekledim. Kendi yaşamımda sevdiğim planlı olmamın getirdiği özellikler sayesinde elimden geldiğince zamanlamayı iyi yapmaya çalışırım. Sadece eksik olabilek noktaları da kendime aldım.

  • Benim yakın arkadaşım bu işi yaptığından dolayı zorluk yaşamadım fakat böyle bir tanıdığınız yoksa eğer kesinlikle instagramdan araştırma yapmalısınız. Gerçekten muhteşem işler yapan fotoğrafçılar var. Seçiminiz böylece daha kolay hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir