Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinlikle Nasıl Rahat Edilir?
gelinlikle nasıl rahat edilir

Gelinlikle Nasıl Rahat Edilir?

Özellikle günlük hayatta rahat giyime alışkın kişilerin düğün günlerinde gelinliklerini giydiklerinde bir miktar şaşıracaklarını ve zorlanacaklarını belirtebiliriz. Yani gelinlikle rahat etmek veya rahatça yürümek tahmin edildiği kadar kolay olmayabiliyor. Çok farklı aksesuarlardan oluşan ve oldukça ağır bir elbiseyi taşımanız gerekirken size yardımcı olacak bazı ipuçları işinize yarayabilir. Çünkü rahat bir gelinlik seçtiyseniz bile gelinliğin kabarık durmasını sağlayan tarlatanı, kat kat kumaşlar içermesi, daha güzel görünmek için giydiğiniz korse; hepsi bir araya geldiğinde düğün gününüzde sizi rahatlatacak birkaç yönteme ihtiyaç duyacağınızı düşünüyoruz. Peki gelinlikle nasıl mı rahat edilir? İşte cevabı…

Gelinlikle Rahat Etmenin Yolları

Gelinlerin tamamı düğünlerinden önce görünüşleriyle ilgili birçok endişeye sahip olur. Bu genel bir kuraldır. Büyüleyici olabilecek miyim? Ya Saçım bozulursa? Makyajım nasıl görünecek? Gelinlik üzerimde nasıl duracak? Fotoğraflarda nasıl görüneceğim? Bir terslik yaşanacak mı? Evet, birçok soru işareti var ama en önemli ayrıntıyı atlıyorsunuz. Bütün gün içinde dolaştığın gelinlikte rahat etmenin yolları? Aslında sizden çok daha önce gelin olan bir bayan olarak söylüyorum ki en önemli sorunuz gelin içinde bütün gün nasıl rahat edebileceğiniz olmalı.

Hayatınızın en önemli günlerinden biri olan düğün gününüzde yalnızca güzel olmanız önemli değil (ki salonun en güzel kızının siz olacağı muhakkak) aynı zamanda gelinliğin içinde kendinizi rahat etmeniz de önemli olmakta. Bu soru sizin için sorun haline gelmeden önce; gelinliğin içinde rahat etmenin yolları hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Kulağın arkasında bulunsun. Mutlaka işinize yarayacak.

Gelinlikle Rahat Etmek İçin Ne Yapmalı?

Gelinliğinizi Giyerken Yardım Alın

Gelinliğinizi tek başınıza giymeye çalışmak, sizi oldukça zorlayacak ve terletecek yersiz bir savaş olacaktır. Özellikle saçınızın ve makyajınızın da yapıldığını düşünürsek; gelinliğinizi giymenize yardımcı olması için nedimelerinizden birini hatta ikisini kullanabilirsiniz.

Dekoltelerinizi Dert Etmeyecek Aksesuar ve İç Çamaşırı Seçimleri Yapın

Özellikle straplez bir gelinlik giydiğinizde sürekli gelinliğinizin göğsünü düzeltme ihtiyacı hissetmeniz hem sevimli görünmeyecek hem de sizi tedirgin edecektir. Sırt, göğüs ya da bacak dekoltesi olan bir gelinlik giydiğinizde dans ederken ya da halay çekerken dekoltenizin görünmesini dert etmeyeceğiniz aksesuar ve iç çamaşırları giymenizi tavsiye edebiliriz. Bunun için gelinliğinizin provaları esnasında dekoltelerinizi de küçük bir dans ile prova edebilirsiniz. Provanız sırasında gerekli ise modacınız, dekoltelerinize müdahale ederek gelinliğinizin düğün anında size sorun çıkarmayacağından emin olmanızı sağlayabilir. Ayrıca farklı iç çamaşırı seçeneklerini prova esnasında değerlendirip en uygun olanını düğününüzde giyebilirsiniz. Korse kullanmayı düşünüyorsanız önceden denediğiniz ve çok sert olmayan, canınızı acıtmayacak bir korse seçtiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Çıkarılabilir Gelinlik Aksesuarları Kullanabilirsiniz

Çok havalı ve güzel görünen bir gelinlik kuyruğu ya da upuzun bir duvağa sahipseniz ve düğün anına bu şekilde giriş yapmak istiyorsanız çıkarılabilir kuyruk, duvak veya gelinlik eteği ile tarlatansız gelinlik tercih edebilirsiniz. Özellikle düğün fotoğraflarınız için upuzun kuyruklu gelinliğiniz ve duvağınız ile poz vermeyi tercih ederken; düğün anında ise “gelinlikle nasıl rahat edilir ki!” diyorsanız, yine çıkarılabilir gelinlik aksesuarları sizin için doğru bir tercih olabilir. Özellikle eteği çıkarılabilen balık formunda ya da A kesim formundaki gelinlikleri gecenin ilerleyen saatlerinde ya da düğün sonrası after partynizde şık bir elbiseye dönüştürebilirsiniz.

Gelinlikle Rahat Yürümek İçin Rahat Bir Ayakkabı Tercih Edin

Düğün gününüzde ayaklarınızı sıkan ya da acıtan bir ayakkabı canınızı çok sıkabilir hatta düğününüzden keyif almanızı engelleyebilir. Öncesinde denediğiniz şık ve aynı zamanda da rahat olan bir düğün ayakkabısı tercih etmenizi öneririz. Ayrıca her ihtimale karşı yanınızda düz tabanlı bir ayakkabı ya da kalın, kısa topuklu, rahat bir gelin ayakkabısı bulundurabilirsiniz. Yani gelinlikle rahat etmek için bazen görüntüden feragat etmek gerekiyor.

Eteğinizi Zarifçe Tutma Provaları Yapın

Özellikle geniş tarlatanlı ya da kabarık etekli bir gelinliğe sahipseniz, “gelinlikle nasıl rahat edeceğim ki” dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız, düğün anınızda o kocaman etekle yürümekte zorlanabilirsiniz. Gelinlikle rahat yürümek konusunda endişeleriniz varsa, gelinliğinizi giydikten sonra küçük bir yürüme provası yapabilirsiniz. Özellikle tarlatanlı bir gelinliğiniz varsa eline yakın konumdaki çemberi hafifçe yukarı kaldırarak adımlarınızı rahatça atabilirsiniz. Tarlatansız kabarık etekli bir gelinliğiniz varsa yürürken tek elinizde gelinliğinizi bir tarafından hafifçe kaldırmak rahat adımlar atmanızı sağlayacaktır.

Tarlatanınıza Küçük Bir Tekme Atabilirsiniz

Özellikle dans ederken gelinliğinizin kocaman eteği ayaklarınıza dolandıysa tarlatanınıza atacağınız küçük bir tekme işleri tekrar yoluna koyacaktır. Elleriniz dolu olduğunda eteğinizi kaldırıp düzeltemediğinizde de aynı şeyi yapabilirsiniz. Ayaklarınıza dolaşan gelinlik eteğinizi düzeltmek için ayrıca iki elinizle yanlarından gelinlik eteğinizi şöyle bir kaldırıp bırakmak da sorunu çözecektir.

Gelinlikle rahat etmek için anlattıklarımızı uygulamanız yeterli diye düşünüyoruz. Umarız birçok gelin adayının aklını kurcalayan gelinlikle nasıl rahat edilir sorusuna verdiğimiz cevaplar sizin için de yeterli olmuştur.

Gelinlikle Yürümeyi Öğrenin

Bu ilk madde size belki biraz tuhaf geldi. Gelinlikte yürümek ne demek? Ben yürümeyi bilmiyor muyum ki öğreneceğim? Kaç kere gelinlik giyip uzun bir gün geçirdiniz? Bu soru da benden size.

Evet, sevgili gelinler gelinlik içinde yürümek gerçekten zordur. Hele ki upuzun bir eteği varsa, hele ki bir de uzun bir kuyruğa sahip ise işiniz gerçekten çok zor. Gelinlik içinde zarif adımlar modelle doğru orantılıdır. Geniş etekler, eteğin uzunluğu, giyilen korse ya da tarlatan çeşidi, topuklu ayakkabıyla da birleştiğinde cidden yürümede zorlanacaksınız. Bunun içinde düğün gününden önce topuklu gelin ayakkabınız ve gelinliğini giyip yürüme provaları yapmanızı öneririm.

Tarzınıza Uygun Bir Gelinlik Modeli Seçin

Eğer kısa etek seviyorsanız ya da uzun etekli gelinliklerden hoşlanmıyorsanız; yürürken eteklerinizin ayaklarınıza dolanarak düşmenizden korkuyorsanız; kısa ya da orta uzunluğa sahip olan bir gelinlik eteği modeli seçebilirsiniz. Unutmayın bu sizin düğününüz. Herhangi bir gelinliğin kölesi olmayın.

Seçtiğiniz Gelinliğin Bedeninize Uygun Olduğundan Emin Olun

Gelinliğin bedeninize tam olarak, mükemmel bir şekilde oturduğuna emin olmalısınız. Bu nedenle düğün gününden önce gelinliğinizi mutlaka denemelisiniz. Dar bir gelinlik hem bütün gün yemek yememenize hem de içinde rahat nefes almada zorluk çekmenize neden olacak. Düğünümde biraz daha zayıf görüneyim ya da fotoğraflarda ince çıkayım diye bir beden küçük gelinliğin içine korse ile birlikte sıkışmaya kalkarsanız kesinlikle geceniz berbat olacaktır.

Ayakkabı Seçimi

Her gelin gelinlik içinde kendini yüksek topuklu bir ayakkabı ile hayal etmiştir. Çok şık ve çok zarif göründüğü bir gerçek. Fakat yüksek topuklu ayakkabıya ayaklarınız alışık değilse, bütün gün ve bütün gece ayakta kalacağınızı dans edeceğini düşünerek kendinize uygun bir ayakkabı seçmenizi tavsiye ederim. Hatta her ihtimale karşı ayaklarınızın ayakkabıya iyice alışması için düğünden önce ayakkabınızı giyerek sürekli evin içinde dolaşmasını öneririm. Ek olarak mutlaka düğün günü yanınızda beyaz düz bir spor ayakkabı alın. Bütün gece ayakta durmaktan ve dans etmekten ayaklarınız şişecek ve ayakkabılarınızı çıkarıp rahatlamak isteyeceksiniz. Gelinliğinizin çok uzun olduğu düşünülse, altında düz ayakkabı giydiğiniz anlaşılmayacaktır bile

Güzel Olduğunuza İnanın

Gelinlikle rahat etmeniz için kendinizin ne kadar güzel olduğunu ve gelinliğin size ne kadar yakıştığını bilmeniz gerekmekte. Gerçek olan da bu. Siz salonun en güzel, en dikkat çekici kadınısınız. Elinizin içinde kendinize ait bir senaryo var ve başrolü siz oynayacaksınız. Kendinizi masallardan fırlamış bir prenses gibi hissederseniz. Prensinizin kolluna girip gelinlik içinde rahat edeceksiniz. 

Post navigation

  • Of düğün yaklaştıkça gerçekten çok gerilmeye başladım özellikle gelin içerisinde istediğim kadar rahat olmadığım için provalarda falan çok geriliyorum. Başka gelinlik de seçmek istemedim çünkü gerçekten çok güzel oldu üstümde ama rahat değilim yazınızdaki önerilere uymaya çalışacağım ama kesin rahatlatır mı acaba

  • Gelinliğe alıştığımızda rahat ederiz zaten. Bunun yanında uygun iç çamaşırı giymek ve bedenlerine dikkat etmekte daha rahat olmak için önemlidir. Yazınız da gayet hoş şekilde açıklayıcı olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir