düğün öncesi diyet

Düğün Öncesi Diyet

Düğün Öncesi Diyet

Düğün öncesi diyet ile hayallerinize ulaşmanız mümkün. Düğün, her genç kızın hatta her kızın hayallerini süsleyen bir olaydır. Öyle ki her kız, düğününü, düğünde giyeceği gelinliği daha çocuk yaşlardan planlamaya başlar. Çünkü düğün, insanın aksi bir durum olmadığı sürece hayatında bir defa gerçekleştireceği ve bu sebeple mükemmel olması gereken bir olaydır.

Düğünün esas itibari ile birçok aşaması vardır. Düğüne gelmeden önce yapılacak kına, nişan, isteme; bunlar yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek gelinlik ve düğün yeri arayışı bu aşamaların başlıcalarıdır. Şunu söylemek gerekir ki, bahsi geçen aşamaların her biri ayrı ayrı eğlenceli, eğlenceli olduğu kadar da streslidir. Çünkü ortaya çıkabilecek en ufak bir sorun dahi keyiflerin kaçması için yeterlidir.

Düğünde genç kızların ve genç kızlar kadar yoğun olmasa da genç beyefendilerin en çok korktuğu olay kilo almaktır. Çünkü gerek gelinlik gerekse de damatlık sabit bir kiloya göre seçilen ve alınacak en ufak bir kiloda dahi sorun yaratabilecek kıyafetlerdir. Düşünün ki aylar öncesinden beğendiğiniz, kendinize göre ayarlattığınız ve her detayını ayrı ayrı planladığınız gelinliğiniz tam da düğüne birkaç gün kala kilo aldığınız için size olmadı. Büyük bir sorun. Çünkü düğünü düğün yapan gelinlik ve nispeten daha az da olsa damatlıktır. Bunlardan herhangi birinde en ufak bir sorun çıkması, çiftlerden ikisinin de modunun düşmesi için yeterlidir. Peki düğün öncesi diyet yaparken nelere dikkat edilmelidir? Buyurun beraber inceleyelim.

Düğün Öncesi Diyet Nasıl Yapılır? Düğün Öncesi Zayıflama Tüyoları Nelerdir?

 1. Hiçbir şeyden vazgeçmek zorunda değilsiniz!

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki, diyet sürecinde bir şeyler tamamen hayatınızdan çıkarmak zorunda değilsiniz. Gelinler için diyet listesi üzerine araştırma yapan kişilerin karşı karşıya olduğu en sağlıksız ama aynı zamanda en yaygın düşünce budur; “Ya tam, ya da hiç!” ama bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Yani asıl olan hiçbir şey yememek değil, yenilenlerden bir “denge” oluşturmaktır.

 1. Öğün atlamayın!

Başta gelin diyeti olmak üzere her diyet türü için asıl önemli olan detay öğün atlamamaktır. Yani günde bir defa yemek yemek, sanıldığı gibi kilo verdiren bir şey değildir. Kilo vermek ya da kiloyu dengede tutmak için günde en az 3 öğün yemek yemek şarttır.

 1. Sadece sıvı tüketimine odaklanmayın!

Düzenli ve yeterli su içmek insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Öyle ki yeteri kadar su içmemenin zararlı, düzenli içmenin ise faydaları oldukça çoktur. Ancak sürekli olarak su içip bünyeyi gıdadan mahrum bırakmak hem sağlıksız hem de risklidir. Bu sebeple vücuda ihtiyacı olan her gıdadan biraz sunmak oldukça önemlidir.

 1. Yağ, her zaman zararlı değildir!

Bu başlığı okurken biraz yargılayanlar mutlaka olacaktır. Ancak şunu belirtmek gereklidir ki yağ, tokluk hissi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sürekli yağlı besinler, kızartmalar cipsler tüketmek değil de, içerisinde sağlıklı yağlar bulunduran gıdalardan azar azar tüketmek daha erken doymak için gereklidir.

 1. Su içmeyi ihmal etmeyin!

Suyu yemeğe tercih etmek kadar gerektiği kadar su içmemek de zararlıdır. Su, hem vücuttaki zararlı maddelerin çeşitli yollar ile dışarı atılması için hem de yemek esnasında daha az yemeyi sağladığı için oldukça önemlidir. Düğün öncesi diyet açısından kilit noktalardan biri su içmektir.

 1. Hafta sonu kaçamaklarını unutun!

Çoğu insan, hafta sonlarını bir diyetten arınma zamanı olarak değerlendirir. Ancak bu durum diyet ve yaratacağı etki açısından oldukça yanlıştır. Çünkü birey için var olan hafta sonu, vücut için geçerli değildir. Yani hafta sonu yenen gıdaların tatil gününün şerefine yok olup uçması gibi bir durum söz konusu değildir. Diyeti asıl etkili kılan şey, istikrardır.

 1. Vücut için her besin maddesinin ayrı bir faydası olduğunu unutmayın!

Her besin maddesi, bünyesinde farklı faydalar barındırır. Örneğin sırf kilo yaptığı için karbonhidratı tamamen kesmek düşünüldüğü sağlıklı bir durum değildir. Her besinden az az tüketmek asıl önemli detaydır. Çünkü kısa süreli olumlu sonuçları görünen besin eksikliğinin zaman içerisinde olumsuz yönlerini görmemek işten bile değildir.

 1. Spor yapmayı unutmayın!

Belki de diyet açısından en önemli ayrıntı spordur. Diyeti asıl etkili hale getiren şey de yine spordur. Aslında sporu yalnızca diyet yapılan zamanlara özel bir durum haline getirmek doğru değildir. Hayatın her evresinde spor yapmak hem fiziksel hem de ruhsal sağlık için gereklidir. Diyeti sporla desteklemek ise hem psikolojik açıdan arınmış ve azimli hissetmenizi sağlayacak hem de fiziksel açıdan daha zinde, daha sıkı bir yapıda olmanıza destek olacaktır.

 1. Uyumayı ihmal etmeyin!

Uyku ile diyetin ne alakası olduğunu sorgulayanlar mutlaka olacaktır. Şöyle ki uyku, insan vücudunun dinlenmesi, organların daha doğru ve etkili çalışması için gerekli olan bir aktivitedir. Düzensiz uyumak hem insandaki azmi yok edecek hem de organların gerektiği kadar çalışmasını önleyecektir. Bu sebeple yalnızca diyet yaparken değil, her zaman düzenli uyumak oldukça önemlidir.

 1. Sebze ve yoğurt ikilisi ile dost olun!

Düğün koşturmacası içinde bir o yana bir yana savrulurken, biraz heyecan biraz da “olur mu?” gibi soruların verdiği stres ile boğuşurken sebze ve yoğurt ikilisini ihmal etmeyin! Sebze ve yoğurt, düğün öncesi diyet listelerinin vazgeçilmez ikilisi olarak bilinir ve bu durumun haklı birçok yönü vardır. Sebze ve yoğurdun birçok kullanım alanının olması diğer besinleri de tüketmek için bir fırsat yaratırken aynı zamanda bu ikilinin verdiği enerji ve tokluk hissi ile kendinizi diyet halsizliğinden korumanız da mümkündür. Bu nedenle diyet listelerinin başını sebze ve yoğurdun çektiği söylenebilir.

Bunlara da Göz Atın

Post navigation

 • Düğünde formda olmak için düğün öncesi diyet çok önemli tabii. İçeriğinizde bu konu hakkında aklımızdaki soru işaretlerini giderici güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz 🙂

 • Bu yaza düğünüm var ve 5 kilo fazlam var. Umarım bu yazdıklarınızı uyguladıktan sonra istediği forma kavuşabilirim. Sağolun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir