Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Buradan Başlayın » Düğün Öncesi Form Korumak
düğün öncesi form korumak

Düğün Öncesi Form Korumak

Evlenecek çiftlerde düğün ve evlilik hazırlıkları sırasında genellikle tatlı bir telaş olur ve düğün organizasyonundan gelinlik – damatlık seçimine; oturulacak evin bulunmasından, eşya almaya kadar birçok işle uğraşmaları gerektiği için bu dönemde bol bol koştururlar. Bu dönemde gelin ve damat adayları yoğunluktan genellikle kilo verseler de bazen stres ya da düzensiz beslenmeden dolayı kilo alabilirler. Düğün öncesi form korumak ise oldukça zor olmaktadır.

Bu durum özellikle gelin adayları için can sıkıcı olabilir. Çünkü damatlık almak düğüne daha yakın aylara bırakılsa da gelinlik alışverişi çoğu zaman aylarca önceden yapılır ve genellikle gelinlikler sonradan genişletilmeye uygun dikilse de bu meşakkatli bir süreç olabilir. Ayrıca tabii ki hiçbir gelin düğün gününde kilolu gözükmek istemez. Biz de bu tip durumlar yaşamamanız için bu süreçte alacağınız bazı tedbirlerle nasıl formunuzu koruyabileceğinizi, hatta biraz kilo verebileceğinizi sizinle paylaşacağız.

Su İçmeyi Unutmayın

Bunu çok sık duyuyorsunuz değil mi? Çünkü çok önemli. Düğün öncesi dönemde koşturmaktan su içmeyi unutabilirsiniz. Eğer suyla aranız iyi değilse ve su içmeyi atlıyorsanız, telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama bu sorunu çözebilir. Eğer suyun tadını sevmiyorsanız da suyunuzun içine atacağınız nane yaprakları, limon ya da yeşil elma dilimleri hem suyunuzu lezzetlendirir, hem de daha fazla toksin atmanıza yardımcı olur.

Öğün Atlamayın

Öğün atlamak, bir sonraki öğünde daha fazla tüketmenize ya da sağlıksız olduğunu bildiğiniz gıdalara karşı iradenizin düşmesine sebep olabilir. Ayrıca evlilik ve düğün hazırlıklarınızı yaparken bol enerjiye ihtiyacınız var, kendinize eziyet etmeyin. Diğer taraftan fazla karbonhidratlı ve sağlıksız kızartma, hamur işi gibi gıdalardan uzak durun. Öğünlerinizde protein (et, süt, yumurta), sebze ve salatalara yer açın.

Şekeri Hayatınızdan Çıkarın

Şeker vücudunuz için diğer zararlarının ve yüksek kalorisinin yanı sıra kan şekerinizin düzensizleşmesine, böylece iştah artışına ve daha çok şekerli gıda tüketme isteğine sebep oluyor. Dolayısıyla, düğün öncesi form korumak için şekerli gıdaları mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın; bir daha da geri almayın.

Hazır ve Paketli Gıdalardan Uzak Durun

Vaktimiz dar olduğunda hepimiz hızlıca karnımızı doyurmak için paketli gıdalara yönelme eğilimindeyiz. Ancak bu tür gıdalar, sağlık açısından şaibeli olmalarının yanı sıra tuz ve genellikle şeker barındırırlar. Şekerin zararından zaten bahsettik. Tuzsa vücutta su tuttuğu (ödem yaptığı) için sizi kilolu gösterecektir.

Ne İçtiğinize Dikkat Edin

Kilo kontrolünde içeceklerin de rolü büyüktür. Bir kere meyve suları ve gazlı içecekler çok şekerli ve kalorili içeceklerdir, kesinlikle uzak durulması gerekir. Çay ve kahvenin de fazlası ödem yapar, bu yüzden aşırı tüketmemek gerekiyor. Ayrıca çay ve kahveyi şekersiz içmeniz gerektiğini unutmayın. Diğer taraftan yeşil ve beyaz çay hem ödem atılmasını hem de yağ yakılmasını kolaylaştırdığı için, tüketilmelerinde yarar var. Melisa ve papatya çaylarıysa sakinleştiricidir, dolayısıyla stresli hissediyorsanız içebilirsiniz. İçecek olarak kan şekerinizi düzenleyerek iştahınızı kontrol altına almanızı sağlayacağı için ayran ya da sevdiğiniz diğer bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Tabii yeşil ve beyaz çay da dâhil olmak üzere bitki çaylarında da günde en çok iki fincan kuralını ihlal etmemek gerekiyor.

Hareketsiz Olmaz

Yediklerinize dikkat ediyor olsanız bile yeterince hareket etmiyorsanız kilo alabilirsiniz. Zaten koşturuyorum demeyin, düzenli egzersizin yerini hiçbir şey tutamaz. Zamanınız az bile olsa düğün öncesi form korumak için günde yarım saat yürümenin kilo kontrolünüzü nasıl kolaylaştıracağını göreceksiniz.

Sağlık Sorunlarına Dikkat

Son olarak burada verdiğimiz tavsiyeler sağlıklı gelin adaylarının, mevcut kilolarını korumaları ya da birkaç kilo vererek forma girmeleri içindir. Eğer bir sağlık sorununuz varsa ya da daha fazla kilo vermeyi hedefliyorsanız bir diyetisyene muayene olarak diyet yapmanız gerekir.

Hayatınız Boyunca Uygulayın

Son olarak evlenecek çiftler özellikle de gelin adayları için kusursuz görünmek çok önemlidir. Ancak formda ve hareketli olmak aynı zamanda sağlıklı olmakla ilgili bir konudur. Şimdi edindiğiniz iyi alışkanlıkları hayatınız boyunca uygulayın.

 

Post navigation

  • Kilo alıp gelinliğe sığmayacağım diye çok korkuyorum inşallah problem çıkmaz

  • Düğün Öncesi Formda Kalmak İçin Öneriler” makalesi için yorumum: Bu makale, düğün öncesi formda kalmak isteyenler için faydalı öneriler sunuyor. Makalede yer alan öneriler, sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları oluşturmak hakkında bilgi veriyor.

  • O kadar gerginim ki bir aksilik çıkacak diye düşünmekten kafayı yedim hal böyle olunca stresten sürekli yemek yerken buluyorum kendimi cidden çok ama çok gergin anlar bir an önce düğünü yapsak da rahatlasam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir