Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Aksesuarları » Gelin Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalı?
Gelin ayakkabısı seçimi

Gelin Ayakkabısı Seçimi Nasıl Olmalı?

Gelin ayakkabısı seçimi en az gelinlik kadar önemli bir ayrıntı oluşturmaktadır. Düğünde giyeceği ayakkabıyı seçerken gelin adayları; hayatlarına yeni bir yön verecek olan düğün günü giyilecek olan ayakkabı seçiminde çok fazla ayrıntıyı göz önünde bulundurmalıdır. Peki, gelinliğe uygun ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Gelinliğin altına giyilen ayakkabı içinde; oldukça uzun bir süre ayakta kalmak zorunda olabilme ihtimali göz önüne alınarak şık ve zarif olduğu kadar rahat bir model seçiminde de bulunmak gerekmektedir.

Gelin Ayakkabısı Seçimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi seçilmiş bir gelin ayakkabısı; hem geline konforlu bir geçe yaşatır hem de gelinliği tamamlayan şık son dokunuştur.  Düğün gününde gelinlik altına giyilen ayakkabı seçiminde size yardımcı olacak birkaç önemli püf noktasını sizlerle paylaşmak istedik.

Gelinliğe Uyumlu Olmalı

Gelin ayakkabısı seçimi için en önemli kriter gelinlikle uyumlu olması gerekmekte. Burada uyum sadece gelinlik modelini değil aynı zamanda gelinlik uzunluğunu da kapsamakta. Seçtiğiniz ayakkabı gelinliğin eteklerine ikide bir basmayacak seviyede olmalı. Bu nedenle ayakkabı giydiğinizde gelinlik etekleri yerden iki ya da üç santim yüksekte olmalıdır.

Orta Yükseklikte Bir Topuğu Bulunmalı

Gelinlik altına ayakkabı satın almadan önce bütün gün, hatta bütün gece o ayakkabı içinde kalacağınızı hesap edin. Çok yüksek topuklu ayakkabı sizi yoracak, gecenizi burnunuzdan getirecektir. Gelinlik ayakkabılarında hem bacağınız hem de bütün vücudunuzun gerilmemesi için, en uygun topuk yüksekliği yedi ya da sekiz santimdir.

Gelin Ayakkabısı Rengi Gelinliğe ve Düğün Mekânına Uygun Olmalı

Mutlaka kar beyaz bir gelinliğin altına aynı tonda bembeyaz bir ayakkabı giyeceksiniz diye bir kural yok. Gelin ayakkabıları aynı zamanda mekâna ya da düğünün kapsamına göre de uygun tonlar içerebilir.

Gelin Ayakkabısı Rahat Olmalı

Düğün hazırlıkları genel olarak sabah erken saatlerde başlar. Gece yarısından sonra ise parti biter. Gelin ayakkabısı seçimi için bu uzun süre içinde ayakların ayakkabı içinde rahat etmesi gecenin konforu konusunda gelin açısından oldukça önemli bir ayrıntı oluşturur. Eğer bütçeniz elverişli ise gelin ayakkabısı konusunda farklı bir kaç çift satın almanızı tavsiye ederiz. İlk dans için zarif ve şık topuklu bir ayakkabı mutlaka en uygunu olacak fakat bunun yanında bütün gece giyeceğiniz rahat bir ayakkabı da şişecek ayakların can yeleği olacaktır.

Gelin ayakkabısı alırken; kaliteden ödün vermeyin. Ayakkabının gerçek deriden ve hafif olmasına dikkat edin. Ayakların rahat etmesi; düğün gününüzde sahip olacağınız neşe ile doğru orantılı olacaktır.

Gelin Ayakkabı Alışverişini Akşam Üzeri Yapın

Ayaklar akşamüzeri bütün gün ayakta kaldığınız için hafif şişecektir. Bu nedenle rahat ve şık bir gelin ayakkabı alışverişini akşam saatlerinde şişmiş ayaklarla yapmanız; size düğün gecesinde gelinlik altında büyük avantaj sağlayacaktır. Ayakkabı alışverişi sırasında ayakta mutlaka çorap bulunmasına dikkat edin.

 

 

Post navigation

  • Ayakkabı seçerken çok zorlandım çünkü ayağıma uygun bir numara bulamamıştım… Gerçekten üzücü

  • Ayakkabımı seçerken ayakkabı değiştirmekten yorulmustum yanlıs tercih yaparsam düğün gecesinin zehir olacagının farkındaydım o yüzden hem gelinliğime yakışacak dışarıdan bakıldıgında sırıtmayacak ayakkabıyı seçmeye özen göstermiştim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir