gelinlik seçimi

Gelinlik Seçimi: En Zor Kararlardan Biri

Gelinlik bir genç kız ya da yeni evlenecek bir gelin adayı için tamamen özel bir olaydır. Bu nedenle en zor kararlardan biri gelinlik seçimi olmakta.  Düğün günü hatta gecesi giyeceğiniz gelinliğe karar vermek çok zor diyorsanız bu yazımızı okumanızda fayda var.

Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılır?

Gelinlik seçimi konusunda düğün ya da nikâhın yapılacağı tarihten bütçeye kadar pek çok kıstas bulunmaktadır. Fakat bunlar içinde en önemlileri; kendi zevkini, aynadaki görüntü ve yapılacak olan kutlamanın içeriği olmakta. Fakat her zaman bir sürprizle karşı karşıya kalma ihtimaliniz gündeme gelebilir.

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik modelleri konusunda önünüzde yer alan alternatifler oldukça geniş bir yelpazeye sahip olmakta. Bu da gelinlik seçimini doğal olarak zor bir hale getirmekte. Gelinlik seçerken sadece beğendiğiniz bir modeli almanız yetmeyecek, seçtiğiniz bu kıyafetin aynı zamanda hem sizi yansıtması, hem de kutlamanın yapılacağı mekâna uygun olması da gerekmekte.

Vücudunuza Göre Gelinlik Seçin

Vücut yapınız gelinlik seçimi sırasında yapacağınız seçime yön verecektir. Seçeceğiniz model; hem varsa kusuru kapatmalı hem de önemli detayları ön plana çıkarılmalıdır. Örneğin büyük göğüslüsünüz, biraz toplusunuz, boyunuz kısa; bu gibi ayrıntılar seçeceğiniz modelle geri plana alabilirsiniz. Neyi gizlemek neyi vurgulamak istediğiniz konusunda en iyi siz karar verirsiniz.

Beden Ölçüsüne Dikkat Edin

Bedeninize tam oturmayan gelinlik satın almayın. Gelinler arasında yaygın olarak yapılan en büyük hatalardan biri bir beden küçük gelinliğin içine korse ile sığmaya çalışmaktadır. Düğün stresi çoğu zaman kilo vermek yerine tam tersi olarak almanıza da neden olabilir. Acil yapılandırma gerektirecek bir gelinlik içine sıkışıp kalmayın. Gelinlik içinde rahatça hareket edebilmeniz çok önemli.

Düğün Tarihi ve Mekânın Özellikleri

Nerede ve hangi mevsimde düğün yapacağınız; gelinlik seçimi konusunda en önemli belirleyici etkenler arasında bulunmaktadır. Lüks bir salon kutlaması ile deniz kenarında ya da kırlarda yapacağınız kutlama da giyeceğiniz gelinlik ile yaz ya da kış aylarında giyeceğiniz gelinlik modelleri doğal olarak farklı olacaktır.

Her Detayı Dikkatle Kontrol Edin

Aceleye getirmeyin. Detaylar üzerinde dikkatli olun. Örneğin taşlar ya da boncuklar gelinliğe asla yapıştırılmaz tek tek dikilir. Her ayrıntıyı incelemek için zaman ayırın. Gelinlik belki de hayatınız boyunca satın alacağınız en pahalı elbiseniz olacaktır. Korse seçimi, gelinliğin üzerinden kaymaması, gelinlik seçiminden oldukça önemli ayrıntılar arasında bulunmakta.

Güvenilir Bir Yakınınızla Alışverişe Gidin

Gelinlik alışverişi yaparken etrafınızda kafanızı karıştıracak büyük bir kalabalık olmaması konusunda özen gösterin. Fikirlerine güvendiğiniz ve kıyafet konusunda size yakın görüşlere sahip olan birkaç kişi yeterli olacaktır.

Modaya Bağlı Kalmak Zorunda Değilsiniz

Gelinlik sizin kendi kişiliğinizi, kendi hikâyenizi anlatacak bir yansımadır. Moda tasarımlarına bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Kendi tarzınızı belirleyin. Gelen konuklarınız için keskin stil değişikliği çarpıcı etkiler yaratacaktır. Örneğin iş hayatı ya da resmi bir çevreniz varsa kabarık etek ya da denizkızı modeli etkileyici bir görünüm sergilemenizi sağlayacak.

Çok Açık Gelinlik Modellerinden Uzak Durun

Saflığı ve masumiyeti temsil eden gelinlik seçiminde derin ve abartılı açık modellerinden uzak durun. Zarif olmaktan uzaklaşırsınız. Seçtiğiniz model vücudun baştan çıkarıcı eğrilerini açık şekilde ortaya koymamalıdır.

Son Ana Bırakmayın

Son anda gelinlik almak için mağazaları arşınlamayın. Çünkü telaşla mağazaya koşan hiç kimse iyi bir gelinlik satın alamadı. Kendinize düşünmek ve araştırmak için mutlaka zaman tanıyın. Böylece kendinize en uygun olan gelinliği bulup satın alabileceksiniz.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir