Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Sırt Dekolteli Gelinlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler
sırt dekolteli gelinlik hakkında bilinmesi gerekenler, sırt dekolteli gelinlik

Sırt Dekolteli Gelinlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gelinlik modelleri birçok çeşide sahip olmaktadır. Fakat bu modellerin arasında sırtı açık gelinlikler parlak, seksi, cesur ve heyecan verici özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Size bu makalemizde sırt dekolteli gelinlikler hakkında bilinmesi gereken önemli detaylardan bahsedeceğiz.

Sırt açık gelinlikler ilk olarak 1920 senesinde gündeme geldi. O dönemde birçok modacı göğüsleri gizleyerek omuz ve sırtı ortaya çıkaran gelinlik modelleri üzerinde çalışmaya başladı. Aradan yüz yıl geçti fakat sırtı açık gelinlik modelleri popüler olmaya devam etti. Neredeyse her gelin için uygun olan sırt dekolteli gelinlik modelleri hakkında seçim yapmadan önce bilinmesi gereken birkaç önemli kural bulunmakta.

Sırt Dekolteli Gelinlik Nedir?

Gelinlik kataloglarına göz atarken mutlaka sırtı açık gelinlik modelleri ilginizi çekecektir. Kendi alanında benzersiz olan sırt dekolteli gelinlikler bazı durumlarda kısmen bazı durumlarda da tamamen sırtı açık bırakan bir dekolteye sahip olmaktadır. Sırt kısmında klasik, oval, damla, kalp şeklinde, üçgen, dikdörtgen ya da trapez kesimlere sahip olan bu gelinlik modelleri sırtı açık gelinlik olarak anılmaktadır.

Sırtı Açık Gelinlikleri Kimler Giyebilir?

Sırt dekolteler; gelinlik modelleri arasında en baştan çıkarıcı, en ilgi çeken versiyonları arasında yer almaktadır. Bu modeli seçen gelin adayları bütün gözleri üzerinde toplamaya hazırlıklı olmalıdır. Sonuç olarak sırtı açık gelinlikler her gelin için uygun seçim olmamakta. Peki, durum böyle olunca akla şu soru gelmekte: Kimler sırtı açık gelinlik giyebilir?

 • Belirgin yaş lekeleri, akne, sivilce, yara izleri, kırışıklık, döküntüler, kutlama için uygun olmayan dövmeler bulunan gelinler sırtı açık gelinlik modelleri arasında bir seçim yapmamalı.
 • Sırtı açık gelinlik modelleri taşıması en zor olan tasarımlar arasında yer almalıdır. Bu nedenle gelinin sırtı açık tasarımları daha önce kullanmış olması ve gelinlik içinde nasıl durması gerektiği konusunda bilinçli olması gerekmektedir.
 • Mütevazı görünme gibi gelenekleri kıracak kadar cesur ve yenilik konusunda açık fikirli gelin adayları arasında unutulmaz, göz alıcı, çarpıcı ve parlak bir görüntü yaratmak isteyenler.
 • Yumuşak ve kadife gibi bir cilde sahip olanlar.
 • Kendine ve vücut hatlarına güvenen gelinler
 • Sırtlarında yağ kıvrımları yer almayanlar
 • Sarkık omuzlar ve kambur bir sırt yapısı sırtı açık gelinliğin tüm zarafetini etkisiz hale getirecektir. Bu sebeple duruşun ve yürüyüşün kusursuz olması gerekmektedir.

Sırtı Açık Gelinlik Modelleri

Cinselliği ve güzelliği ustaca aktaran sırtı açık gelinlik modelleri; görsel olarak tek kelimeyle büyüleyici bir etki yaratmaktadır.

Klasik Kesim

Prenses model, A kesim, denizkızı gibi klasik kesime sahip olan bütün gelinlik modellerinde harika sırt dekoltelerine yer verilmekte. Klasik kesim sırtı açık gelinlik modelleri kadın figürünün zarif eğrilerini olağanüstü bir biçimde vurgulamaktadır. Bu modellerde sırt komple açık olmalı diye kesin bir kural da bulunmaz. Spagetti kayışlar, inciler ve çeşitli süsler klasik kesim dekoltelere farklı bir anlam katmaktadır.  

Dantel Sırt Dekolte

Karmaşık ve ince bir dantel; gelinlik modellerinin vazgeçilmez imajını oluşturur. Yarı saydam bir dantelle süslenmiş bir sırt dekoltesi, dişilik, çekicilik ikilemini mükemmel bir şekilde yansıtmaktadır. İmparator ve Rokoko tarzı gelinlik modelleri arasında oldukça popüler olan dantel detaylı sırt dekolteli gelinlik modelleri 2020 gelinlik tasarımları arasında yerini almakta.

Ajur Dokuma

Bir peri kızı görünmenizi sağlayan ajur dokuma sırt dekolteli gelinlik modellerinde yoğun ilgi görmekte. Asimetrik ve narin bir görünüme sahip olan ajur dokumalar A kesim gelinlik modellerinin en yaygın uygulamaları arasında bulunmakta.

Arkadan Bağlama Sırt Dekolteleri

Korse şeklinde bağlanan bir sırt dekoltesi prenses modelle sahip gelinlik tasarımları için oldukça zarif ve çekici tasarımlar oluşturmakta. Saflığın ve masumiyetin yarında dişiliği de ön plana çıkaran bu tasarımlar; ince zarif bağcıklarla gündeme gelmektedir.

Bolero Gelinlik Modelleri

İlginç gelinlik tasarımları arasında yer alan bolero gelinlik modelleri; kapalı omuzlar ve sırtta pencere şeklinde zarif dekoltelere sahip olmakta. Genel olarak ön kısımları ya da kollarda yarı saydam dantel detaylar bulunan bu modeller aslında mütevazı bir dekolteye sahip olmakta.

Sırtı Açık Gelinlik Modelleri İçin Öneriler

 • Sırtı açık olan gelinlik modelleri üzerinize tam olarak oturmalıdır. Eğer mükemmel bir şekilde vücuda oturmuyor ise satın almadan önce gereken ayarlamaları yaptırmanız gerekmektedir.
 • Düğününüzde sırt dekolteli bir gelinlik giyiyorsanız, saç modelinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Saçlarınızı mutlaka yukardan toplayan bir topuz yapmanız önerilir.
 • Sırtı açık gelinlik istiyorsanız; karışık kesimler ve aksesuarlardan uzak durmanız gerekmektedir. Sırt dekoltesi cesur bir adımdır. Bu adımı attıysanız gelinliğin bu çarpıcı detayını gölgeleyen aksesuarlardan uzak durmanız gerekir.
 • Gelinlik modelindeki sırt dekoltesi cesur bir şekilde ise; sırtın ortasından sallanan uzun bir inci dizisi mükemmel bir görünüm sergilenecektir.
 • Sırtınıza Hollywood tarzı olarak da adlandırılan parlak tozlar serpe bilirsiniz.  
 • Sırtı açık bir gelinlik modelleri tercih ediyorsanız uzun bir duvak takmanız önerilir.
 • Sırtı açık gelinliklerde sutyen seçimi de oldukça önemli bir ayrıntı olmakta. Seçtiğiniz sutyen gelinlik içinde hem sizi rahat ettirmeli hem de görünmez nitelikte olmaktadır. Silikon sutyenler bu model gelinliklerde en uygun seçimler olmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir