Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelin Aksesuarları » Mevsime Göre Hangi Gelin Çiçekleri Tercih Edilir?
mevsime göre gelin çiçekleri

Mevsime Göre Hangi Gelin Çiçekleri Tercih Edilir?

Gelinliğinizi ve gelinliğinizi tamamlayan aksesuarları seçtiğinize göre kendinizle alakalı karar vermeniz gereken tek bir detay kaldı: gelin çiçeğiniz. Gelin çiçeğinizin güzelliğinize güzellik katacağından eminiz. Fakat nasıl bir buket tercih edeceğiniz konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. (Sonuçta artık düğünlerin kesin bir sezonu yok ve mevsime uygun çiçekleri seçmeniz gerek.) Bu nedenle  bu makalemizde mevsime göre en çok tercih edilen gelin çiçekleri hangileri gibi aklınıza gelebilecek soruları yanıtlıyor olacağız.

Mevsime Göre Hangi Gelin Çiçekleri Seçilebilir?

Her mevsimin çiçekler üzerinde belirli bir rengi, belirli bir kompozisyonu bulunuyor. Bu yüzden gelin adaylarının bu konuda dikkatli ve bilinçli bir seçim yapmalarını ümit ediyoruz.

Yaz Mevsiminde Gelin Çiçekleri

Eğer yaz ayında bir düğün planlıyorsanız gelin çiçeğiniz için şakayık harika bir seçenek olacaktır. Neden mi? Bütün gün solmadan dayanabilmesi, fotoğraflarda renk uyumuyla oldukça gösterişli durması ve fiyatının da yaz aylarında oldukça ekonomik aralıklarda bulunması şakayık çiçeğini gelin buketinde ve süslemelerde ön plana çıkarıyor.

Alice eustoma da yeni gündeme gelmesine rağmen yaz aylarında evlenecekler için gelin buketine uygun bir çiçek olarak tavsiye edilmektedir. Kıvırcık yapraklar gelin buketine hassas şık bir görünüm sağlarken, yumuşak pembe pastele çalan çiçekleriyle ise gelinliğin masum ve temiz havasını tamamlamaktadır.

Çok narin ve havadar bir çiçek olan delphinium; gök mavisi rengiyle klasik yaz aylarında kullanılan gelin buketlerinin en önemli çiçekleri arasında yerini almıştır.

Her ne kadar ismi komik olsa da; uyuz çiçeği, büyülü bir yaz buketi çiçeğidir. Birçok çeşide sahip olan uyuz; lavanta, bordo ve beyaz renkli dantele benzeyen yapraklarıyla gelin çiçekleri arasında yoğun ilgi görmektedir. Halk arasında sihirli çiçek olarak da adlandırılan uyuz; farklı bir çekiciliğe sahiptir.

Yaz aylarında yapacağınız gelin buketlerinde kullanabileceğiniz mevsim çiçekleri ise şunlardır: zinya, aster çiçeği, kırmızı gül, gerbera, karanfil, kasımpatı, dalya, glayöl, zinya çiçeği, nergis, sarı gül, krizantem.

İlkbahar Mevsiminde Gelin Çiçekleri

İlkbahar mevsiminde evlenen gelinler oldukça şanslı. Bütün çiçeklerin hatta doğanın yeniden uyanmaya başlandığı bu mevsimde gelin buketleri de rengarenk ve capcanlı olmaktadır. İlkbahar mevsiminde gelin buketlerini süsleyen çiçekler arasında şunları sayabiliriz: nergis, leylak, lale,  sümbül, gül, papatya, sarı aster çiçeği, orkide, pembe zambak, aslanağzı, lisyantus, gerbera, frezya, pembe dalya çiçeği.

Sonbahar Mevsiminde Gelin Çiçekleri

Sonbahar boğuk ya da aydınlık tonlarıyla bir renk isyanı değildir. Bu mevsimde evlenen gelinler için de taptaze buket çiçekleri seçenekleri bulunmaktadır.

Sonbahar aylarında kullanılan gelin buketleri çiçekleri arasında en popüler olanlardan birisi dahliadır. Yıldızımsı çiçekleri ve farklı renk seçenekleri ile  buket tasarımları için harika bir görüntü oluşturmaktadır. Klasik bir seçim yapmak isteyenler ise gülü tercih edebilirler.

Sonbahar aylarında yapacağınız gelin buketlerinde kullanabileceğiniz diğer  mevsim çiçeklerini ise şöyle sıralayabiliriz: zınya, sümbül, gül, orkide, frezya, ortanca, pembe, sümbül, aslanağzı, inci çiçeği, manolya, kala zambağı, beyaz gül, beyaz aslanağzı, havuç çiçeği, delphiium, dalya, lakayık, karanfil, aster çiçeği, gardenya, garbera, yasemin, gelincik, disbud, anemon.

Kış Mevsiminde Gelin Çiçekleri

Kış aylarında evlenenler gelin buketi seçiminde diğer mevsimlere göre daha dikkatli bir seçim yapmalıdır. Kış mevsimininde düğün yapacak olan  gelin adaylarına sade ve çok canlı olmayan renkleri tercih etmelerini öneriyoruz.

Gizemli bir çiçek olan brunia; açık gri renk tonuyla gelin buketlerine bir doygunluk hissi katar. Adı üstünde olan düğün çiçeği ise gelin buketlerinin vazgeçilmezi olarak kış aylarından başlayarak ilkbahar aylarına kadar kullanılmaktadır.

Kış aylarında tercih edebileceğiniz diğer çiçek seçeneklerini ise şöyle sıralayabiliriz: delphinium, kala zambağı, frezya, peygamber çiçeği, süsen, gebera, lisyantus, aslanağcı latris, yıldızçiçeği, ortanca, hazeran çiçeği, gül, lale, gelin çiçeği, peru zambağı.

Post navigation

  • Bu makale gerçekten bana çok yardımcı oldu karar verememiştim teşekkür ederim

  • Gelin çiçeği tercih ederken bence çok fazla bütçe ayırmayın zaten atacaksınız gidecek. İlk başta dışardan çok güzel gözükmesine dikkat edin yeterli bence. Onun dışında dikkat etmeniz gereken bişey yok diye düşünüyorum

  • bence gelin çiçekleri tercih ederken seçtiğiniz çiçekler ile gelin çiçeğini rahatlıkla evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kolaylıkla hazırlanabiliyor ve bunu başka bir yazısında dugun rehberim acıklamıs siteden araştırıp bulabilirsiniz boşuna bir sürü para vermeyin gelin çiçeğine arkadaşlarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir