Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Fotoğrafları » Düğün Fotoğrafı İç Mekan Çekimi
iç mekan çekimi

Düğün Fotoğrafı İç Mekan Çekimi

Bir düğünü gerçek ve akıllarda iz bırakan ilk düğün haline getirmek, fotoğraf çekimlerinin kaliteli ve özgün olmasından geçer. Biliyoruz kızlar, birçoğunuz hiç çekilmemiş tarzda düğün fotoğraflarını albümünüze koymak istiyorsunuz. Son zamanlarda iç mekan çekimlerinde karşı bir ön yargı oluşmuş olsa da, doğru teknik ve planlama ile dilediğiniz fotoğraf albümüne ulaşabilirsiniz. İç mekan çekimi hakkında dikkat edilmesi gereken konular ise doğallık, tema seçimi ve özgün arka plan olarak nitelendirilebilir. Bunun akabinde teknik bağlamda değerlendirilebilecek unsurlar; ışık, çekim açısı, makine ve baskı kalitesi gibi fotoğrafçıya bağlı olan değişkenlerdir. Sakın kafanız karışmasın şimdi tüm bu konuları birlikte inceleyeceğiz gelinler.

İç Mekan Çekimi İçin Tema Seçimi Ve Doğallık Neden Önemlidir?

İç mekan çekimi sırasında belki de çiftlerimizin dikkat etmesi gereken en önemli iki konu; tema seçimi ve doğallık olarak açıklanabilir. Dış mekan fotoğraf çekimlerinden farklı olarak, daha dar bir tema havuzu var gibi gözükse de, sadece çekim konusunda değil, arka plan ve düzenleme konusunda da başarı yakalamış bir fotoğrafçıyla envai çeşit temaya ulaşabilirsiniz. Klişe bir tema tasarımı ve albüm istemiyorsanız kendi fikirlerinizle fotoğrafçıyı yönlendirmeniz de mümkündür. Bu konuda, özellikle ne istediğinizi bilerek seçim yapmalısınız.

Sonuç olarak düğün fotoğrafı sizin ve eşinizin ruh halini yansıtacak hanımlar. Bir yakınınızın, fotoğrafçının ya da hazır temaların size sunduklarından önce, sizin ne istediğiniz daha önemlidir. Akabinde doğallık konusu da tema ile doğrudan ilişkilidir. Samimi bir düğün teması istiyorsanız, daha dar bir kadraj ve göz teması kurulan temalarda kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Konu ya da hikaye içeren bir tema beklentisi içerisinde iseniz, sürekli göz teması kurduğunuz, eşiniz ile birlikte duygu içermeyen ve kurgudan doğan pozlar vermek içinize sinmeyecektir. İşte kızlar, gördüğünüz gibi iç mekan fotoğraf çekimlerinde tema seçimi ve doğallık hem birbirleriyle doğrudan ilişkili, hem de bir hayli önemlidir.

İç Mekan Çekimlerindeki Teknik Detaylar Nelerdir?

Bir Düğün fotoğraf albümü iç mekan çekimleri dediğimiz -genelde stüdyo olur- yerlerde oluşturulacak ise, iyi bir prodüksiyon ve kurulu bir düzen çok önemlidir. Teknik detayların kalitesi ile istenilen sonuçları vermesi doğrudan bunlarla ilgilidir, sakın ihmal etmeyin kızlar. Işık, çekim açısı, makine kapasitesi, baskı kalitesi gibi unsurların tamamı fotoğrafçı ve ekipmanlarına bağlıdır. Bu nedenle seçim yaparken bilhassa daha önce yapılan işleri incelemeyi, kalite durumunu değerlendirmeyi ihmal etmeyin.

Işık ve çekim açı bilgisi hakkında derin bilgilerinizin olmaması gayet normal fakat günümüz koşullarında iyi bir fotoğraf makinesinin özelliklerini ve kapasitesini birçok farklı kaynaktan bulabilirsiniz. Bununla birlikte stüdyonun sağına soluna asılan, yüksek kaliteli reklam işlerinin yanı sıra, halihazırda baskıda olan fotoğrafların son durumlarına göz atarak baskı kalitesi hakkında daha net bir fikir sahibi olmanız mümkündür. Siz siz olun, gerçekten beğenmeden çekim yapmaya karar vermeyin.

İşinize Yarayacak Tüyolar

Düğün fotoğraf çekimleri, ister iç çekim olsun ister dış çekim olsun her zaman heyecanı ve stresi yüksek konular olmuştur. Bu heyecanı kontrol altına almak ise tamamen size bağlı hanımlar. Siz ne kadar rahat ve doğal olursanız, eşiniz de sizin kadar pozitif ve doğal olacaktır. O yüzden iyi bir fotoğraf albümüne sahip olmanın yolu gelinden geçiyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra imkânınız varsa, düğün günü çekim yapmaya çalışın. Özellikle iç çekimlerde odak, manzara ya da yan görüntülerde değil de, tamamen sizde olacağı için, heyecanınız daha iyi şekilde görüntülenebilir. Düğün günü dışında yapılan çekimler genel olarak heyecanınızı ve düğün hakkındaki hislerinizi karelere olduğu gibi yansıtmaz. Ömrünüz boyunca her baktığınızda, yüzünüzde bir gülümseme belirmesine sebep olan anlar için, çekimlerinizi düğüne en yakın zamanda tayin etmek mantıklı olacaktır.

 

Post navigation

  • Günümüzde çoğu düğün mekanı fotoğraf çekimlerini özellikle iç çekimleri kendi ekiplerine yaptırıyorlar dışarıdan kabul etmiyorlar bu sebeple bazı amatör fotoğraflara maruz kalınıyor. Konun detayına giricek olursak iç mekan çekimlerinde ışığın arka fonun ve makyajın önemi yüksek ve fotoğraf kalitesi açısından makinelerin kalite önemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir