Anasayfa » Düğün Planlama Rehberi » Düğün Alışverişi » Düğün Öncesi Beyaz Eşya Alışverişi
Düğün Öncesi Beyaz Eşya Alışverişi

Düğün Öncesi Beyaz Eşya Alışverişi

Düğün hazırlıklarının vazgeçilmezlerinden biri de beyaz eşya alışverişidir. Her gelin adayının gönlünden geçen en güzel şekilde evini dayayıp döşemek, mutlu bir yuvayı fiziken hazırlamaktır. Adına beyaz eşya alışverişi dense de ev işlerinde kullanmak için alınacak her türlü elektronik eşya aslında beyaz eşya olarak nitelendirilmektedir. Buzdolabından çamaşır makinesine, bulaşık makinesinden fırına, televizyondan set üstü ocağa, ütüden elektrikli süpürgeye kadar birçok ev ve mutfak aletleri bu sınıftadır.

Bu yazıda beyaz eşya alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları irdeleyeceğiz.

İhtiyaçları Belirlemek

Alışverişe çıkmadan önce çiftlerin kafalarında oturtmaları gereken ilk husus yaşayacakları evin ihtiyaçlarını belirlemektir. Evin büyüklüğü ve fiziki şartları yapılacak alışverişte belirleyici rol oynamaktadır. Örneğin ankastre mutfağa sahip bir evin ihtiyaçları ile eski mutfak tipine sahip bir evin ihtiyaçları elbette ki farklıdır.

Beyaz Eşya Alışverişi Listesi Hazırlamak

Düğün öncesi beyaz eşya alışverişinde bir diğer önemli konu alışveriş listesi hazırlamaktır. Alınması düşünülen ürün ve modelin isim, fiyat ve özelliklerinin yer aldığı bir liste hazırlanarak gezilen mağazalarda görülen ürünlere dair bilgiler not edilerek karar almayı kolaylaştırıcı bir çalışma yapılabilir.

Örneğin; A mağazasında X marka buzdolabı 450 litre net iç hacmine, A++ enerji tüketimi ve nofrost özelliğe sahip 3399₺. B mağazasında ise Y marka buzdolabı 400 litre iç hacmine, A+ enerji tüketimi ve nofrost özelliğe sahip 3199₺. Alışveriş listesine özellikleri yazılan bu ürünler arasında kıyaslama yapılarak nihai karar verilebilir.

Satış Sonrası Destek Hizmetleri

Beyaz eşya alışverişi yaparken  ürünü avantajlı kılan en önemli özelliklerden biri satış sonrası destek hizmetleridir. Yaygın kullanılan tabirle garanti şartları. Bazı ürünlerde üretici firmalar 2 yıl garanti sunup, sonrası için ücretli garanti uzatma hizmeti verirken bazı üreticiler ise ürünleri için doğrudan 5, 7 veya 10 yıllık ücretsiz garantiler sunabilmektedir.

Örneğin sattığı üründe 3 yıl ücretsiz garanti sunduktan sonra 7 yıla kadar ücretli garanti hizmeti veren firma ile 10 yıl ücretsiz garanti hizmeti veren firmanın sunduğu maddi şartlar karşılaştırılarak doğru tercih yapılabilir.

Yine bazı firmaların Türkiye genelinde servis destek ağı yaygınlaşmış iken bazılarında yaygın bir hizmet ağı bulunmamaktadır. Alışveriş sürecinde bu hususlara dikkat edilmesi ilerleyen yıllarda karşılaşılabilecek olumsuz sürprizlerin önüne geçecektir.

Mağaza

Beyaz eşyanın alınacağı mağaza, fiyat, nakliye ve montaj açısından önem arz etmektedir. Fiyat konusunda e-ticaret siteleri geleneksel mağazalara kıyasla daha cazip fiyatlar sunmaktadır. Ayrıca fiziki olarak mağazaları gezmeden birçok sanal mağazadaki ürün fiyat ve özelliklerini görme imkânı da vardır. Çiftler, fiziki olarak gezdikleri mağazalarda görüp beğendikleri ürünlerin ürün koduyla sanal mağazalarda arama yapabilir, dolayısıyla aynı ürünü daha ucuza bulabilirler. Buna karşın geleneksel mağazalarda sanal mağazada mevcut olmayan pazarlık yapma veya peşin ödemede indirim talep etme imkânı mevcuttur.

Nakliye ve montaj hizmetleri de firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada geleneksel mağazaların bir tık daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Firmalar, satılan ürünlerin nakliye ve montajını genelde ücretsiz olarak yapmaktadırlar. Sanal mağazalarda ise genellikle kargo ücretsiz olsa bile montaj ücretli olabilmektedir. Hem sanal mağaza hem de geleneksel mağazalardan yapılacak alışverişler öncesinde kargo / nakliye ve montaj konusunda aydınlanmakta fayda var.

Outlet mağazalar önceki sezonların ürünlerini teşhir ettiği için fiyatları da diğer mağazalara göre biraz daha caziptir. Yeni sezon ürünlerinin satıldığı mağazadaki ürünlerle aynı kalite ve özelliklere sahip olsa da sunduğu cazip fiyatlarla tercih edilebilmektedir. Çevrenizde beyaz eşya satan bir outlet mağaza varsa düğün öncesi alışverişlerinizde uğramadan geçmeyin.

Post navigation

  • Bu zamanda uyguna sıfır beyaz eşya almak çok zorlaştı. Ben de şu an evlilik arefesindeyim ve sırf beyaz eşya masrafımız yaklaşık 70 bin TL tuttu.

  • Gerçekten yüklü bir masraf çıkan beyaz eşya alışverişi ağır geliyor hepsini baştan aşağı en az 10 sene gidecek şekilde almalısınız ama 80-90 bin tl gözden çıkmalı en az ama yapacak bir şey yok maalesef.

  • Ekstraya girecek ne kadar beyaz eşya ürünü varsa almaktan vazgeçmeli malesef şuan sadece bir çamaşır makinesi 20 bin TL tutuyor. Minumum beyaz eşya masrafı 100 bin TL olabilir bence.

  • beyaz eşya alışverişinde uzun ömürlü olması çok önemli dış görünüşüne aldanıp servisten servise koşmak istemezssiniz sanıyorum bundan dolayı kaliteli olmasına çok dikkat edilmeli yoksa piman edici olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir