gelinlik ne zaman alınmalı

Gelinlik Ne Zaman Alınmalı?

Düğün hazırlıklarınızın birer birer tamamlandığını, her şeyin güzel gittiğini umuyoruz. Fakat aramızda gelinlik ne zaman satın alınmalı, gelinliğim ne kadar sürede dikilir diye kara kara düşünen gelin adayları var gibimize geliyor. Onları biraz da olsun rahatlatmak için bu yazımızda bu tür soruları yanıtlayacağız.

Gelinlik Almadan Önce Karar Vermeniz Gerekenler

Gelinlik ne zaman alınmalı üzerine detaylıca konuşmadan önce henüz nasıl bir gelinlik istediği konusunda karar vermemiş gelin adaylarına yardımcı olalım istedik: Eğer nasıl bir gelinlik istediğiniz konusunda kararsızsanız, gelinlik kategorisi altındaki yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz: Gelinlik Rehberi.

Bildiğiniz üzere gelinlik seçimi biraz meşakkatlidir: Vücut tipiniz, düğün temanız, düğün mekanınız, bütçeniz derken liste uzuyor. Önceden araştırmalara başlamanız gerektiği için de süreç biraz uzun geçiyor demek yerinde olacaktır.

Eğer gelinliğinizi almadan önce aklınıza takılan sorular varsa da şu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz: Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler. Neyse, lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Gelinlik Ne Zaman Satın Alınmalı?

Öncelikle şunu belirtelim: Gelinlik almak için “doğru zaman şu” gibi bir genelgeçer cevap yok. Fakat gelinlik alışverişi genellikle düğüne 1 ile 6 ay kala yapılıyor.

Örneğin hazır kreasyondan bir gelinlik beğendiyseniz, çok aceleci davranmanıza gerek yok. (Yine de kilonuzu düzenli olarak takip edin ki bir sürprizle karşılaşmayın). Fakat gelinliğinizin tadilata ihtiyacı olması ihtimalini göz önünde bulundurun.

Özel dikim veya seri olarak hazırlanan, bedeninize göre dikilen bir gelinlik modeli biraz daha uzun sürede hazırlandığı için moda evinizi 6 ay önceden seçmeniz faydalı olacaktır. (Sonra gelinliğim nasıl yetişecek diye daha da streslenmenizi istemeyiz.)

Yani siz siz olun, düğüne çok az bir zaman kalmadan gelinlik alışverişini aradan çıkarın. Çok fazla gecikilirse gelinlik seçim süreci aceleye gelebilir ve diğer modellerde gözünüz kalabilir.

Hazır Mı Yoksa Özel Dikim Mi?

Yazımızın başında gelinlik ne zaman alınmalı sorusuna 1 ay ile 6 ay arası demiştik. Bu aralığın çok geniş tutulmasının sebebi özel dikim gelinliklerin uzun sürede hazırlanması. Eğer özel dikim bir gelinlik istemiyorsanız çok da aceleci davranmanıza gerek yok.

Fiziğime Güveniyorum Diyorsanız..

Gelinlik alışverişinizi yapmaya karar vermeden önce alacağınız gelinlik modelini belirlediyseniz bundan sonrası kolay demektir. Özellikle gelinlikleri ile isim yapmış bir moda evinden veya gelinlik mağazasından gelinliğinizi tercih edecekseniz; dönemsel kampanyalardan faydalanabilirsiniz. İsterseniz konu açılmışken gelinlik fiyatları ne zaman düşer sorusunu da yanıtlayalım.

Gelinlik Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Düğün sezonu olarak değerlendirilen ilkbahar başlangıcından itibaren sonbahar sonuna kadar genellikle kampanyalara denk gelemezsiniz. (Bazen istisnai durumlar olabiliyor. Bu yüzden özellikle bilinen gelinlik markaların internet sitelerini düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.)

Düğün sezonunun bitmesinin ardından ise gelinlik mağazaları daha yüksek seviyede indirimler yapmaktadır. Eğer kilonuz ve vücut ölçüleriniz değişken değilse gelinliğinizi çok önceden almanız sizin için sorun olmayacaktır. İçinde muhteşem görüneceğiniz güzeller güzeli gelinliğinizi bir miktar daha az para ödeyerek almak sizin için ganimet sayılabilir.

Gelinlik Ne Kadar Sürede Dikilir?

Gelinliğinizi kreasyonlarını çok beğendiğiniz bir moda evine diktirmeye karar verdiyseniz muhtemelen gelinliğinizin dikim süresini merak ediyorsunuzdur. Bu süreç genellikle birkaç ayı bulsa da moda evinizle her ay iletişime geçip gelinliğinizin durumunu öğrenebilirsiniz. Eğer hazır bir model tercih edecekseniz çok sık iletişime geçmenize gerek yok. Fakat size özgü yepyeni bir model tasarlanacaksa düğününüze en az 6 ay kala moda evinin kapısını çalmanızda fayda var ki önceden hazırlansın ve gerekli rötuşları yapılsın.

Provaları İhmal Etmeyin

Genellikle düğününüze en az bir ay kala ilk provanın yapılmış olması gerekiyor diyebiliriz. (Zaten gelinliğinizi diktirdiğiniz ya da satın aldığınız moda evi sizi gelinlik provasına ne zaman başlamanız gerektiği konusunda yönlendirecektir.)

Sıklıkla prova yapmaktan çekinmeyin; her şeyin yolunda olduğundan emin olmanız stresinizi azaltacaktır. Ayrıca provalara giderken düğün gününüzde kullanacağınız ürünlere yakın bir şeyler tercih edin ki gelinliğiniz tam üzerinize göre olsun. Son olarak tekrar bir hatırlatma yapalım: Düğün gününüz için kilo verme sürecindeyseniz de sık sık prova yapmanızı ve mümkünse düğün zamanınıza bir ay kala kilonuzu sabitlemenizi tavsiye ediyoruz.

Post navigation

  • Bence düğüne az bir süre kala alınmamalı bir aksilik çıkabiliyor çok erkende alınmamalı kilo durumuna göre son anda bir süpriz yaşayabilirsiniz

  • Gelinlik fiyatları ne zaman uygunsa o zaman alınmalı. Özel dikim tercih etmek çok daha masraflı olacaktır

  • Bence çok erkenden alınmamalı düğünden 20-30 gün önce almak çok ideal herhangi bir kilo durumu veya aksi bir nedenden dolayı sorun yaşanabilir. O yüzden 5-6 ay önceden kesinlikle tavsiye etmiyorum

  • Son 3 ay kala alınması iyi olur. Kalan sürede birkaç defa prova yapılması da riskleri ortadan kaldıracaktır. Daha erken alınması belki ekonomik olarak fayda sağlayabilir ama 3 aydan daha erken alınmamalı.

  • Bence gelinlik düğüne kısa vakit kala alınmalı düzenli muhafaza edilmeli ayrıca giyilmesi sebebiyle kilo artışlarına dikkat edilmelidir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir