Anasayfa » Gelin Rehberi » Gelinlik » Gelinliği Saklamak Mı Yoksa Satmak Mı?
Gelinliği saklamak mı yoksa satmak mı

Gelinliği Saklamak Mı Yoksa Satmak Mı?

Gelinlik herhangi bir düğün töreni için en önemli özellik olmaktadır. Bazı durumlarda gelinin düğün günü giyeceği gelinlik için büyük paralar harcanmaktadır. Çünkü gelinler hayatlarının en önemli günü olan düğünlerinde muhteşem görünmek ister. Düğün günü geçtikten sonra ise gelinlik ile ne yapılacağı konusu gündeme gelir. Bir kadının tüm hayatı boyunca giyeceği en önemli giysi olan gelinliği saklamak mı yoksa satmak mı daha mantıklı olur?

Bu sorunun cevabı tamamen bireysel olarak kişiden kişiye göre değişmekte. Fakat yine de bizler düğün töreninin ertesinde gelinlik ile ne yapacağınızı bulmanız konusunda yardımcı olmaya çalışalım. Gelinliği ister saklamaya ister satmaya karar verin; ilk olarak yapmanız gereken bu önemli kıyafeti kuru temizlemeye göndermek olacaktır. Temizlenen gelinliğiniz üzerinde satmak mı yoksa saklamak mı istediğiniz konusunda daha mantıklı karar verebilirsiniz. Çoğu durumda yeni gelin; gelinliğini kuru temizlemeden aldıktan sonra saklamanın daha doğru karar olacağı kanısına varır.

Gelinlik Nasıl Satılır?

Kullanılmış bir gelinliği nerede, nasıl satacağına karar vermeden önce; ilk olarak onu mükemmel bir şekle dönüştürmek gerekecektir. Temizlemek ve arkasından herhangi bir deformasyon varsa onarmak gerekecektir. Gelinliğiniz ne kadar kusursuz görünürse; satılırken kazanacağınız paranın miktarı o kadar fazla olacaktır.

Gelinlik satma kararını verdikten sonra bu konuyla ilgili çeşitli Pazar alışverişi yapmadan önce gelinlik satışında beklediğiniz fiyatı kararlaştırmanız gerekmektedir. Satış fiyatınızın aldığınız fiyatın oldukça altında alacağı kesindir. Bu konuda ikinci el gelinlik fiyatları hakkında bir karşılaştırma yaparak gelinliğiniz için bir fiyat belirleme şansınız var.

Gelinlik Mağazası ve Butikler

Bir gelinliği satmanın en kolay yollarından biri; gelinlik mağazalarına ya da bir butiğe teslim etmektir. Bir çeşit arabuluculuk yapan bu mağazalara gelinlik satılması sırasında belli bir bedel komisyon ödemek zorunda kalacaksınız. Bu komisyon bazen yüzde otuz hatta kırk ya da elliye kadar çıkabilmektedir.

Gelinliği mağaza ya da butikte satmanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmakta. Daha çok müşteri kitlesiyle karşılaşacağınız bir gerçek ama bunun yanında gelinliğinizin aylarca vitrinde kalması ya da satılmaması gibi bir gerçek de söz konusu olmakta. Büyük bedeller ödeyerek satın aldığınız gelinlikler için bir de satımı sırasında ödenecek komisyon da unutulmamalı.

İnternet Satışları

İnternet üzerinden gelinlik satışı için reklam verme şansınız da bulunmakta. Gelinlik fotoğraflarını çekip, verilen ilana eklenirse; internet üzerinden satış yapma olasılığınız artacaktır. Modern teknoloji; yeni gelinlerin; satmak istedikleri gelinlikleri ile ilgili İnternet aracılığı ile farklı pazar alanlarına da ulaşmasını sağlar. Mesaj panoları, tematik formlar, sosyal ağlar, çevrimiçi mağazalar ve ücretli reklamlar aracılığıyla gelinlik satışı için ilan vermek mümkün. Gelinliği saklamak mı yoksa satmak mı konusunda yardımcı olacak seçeneklerden biridir.

Kulaktan Kulağa

Çevrenizde arkadaşlarınız, arkadaşların arkadaşlarına yayarak gelinlik sattığınız yolunda reklam yapabilirsiniz. Her on evde bir kız mutlaka düğün hazırlığı yapacaktır. Belki bu şekilde de satış yapma olanağı bulabilirsiniz.

Gelinliğin Saklanması

Düğünden sonra hayatında en önemli elbise olan gelinliği saklama isteyen pek çok kadın bulunmaktadır. Hayatının en önemli en mutlu gününden kalan bu gelinliği yıkamadan hatta kutuya bile koymadan dolaba asıp senelerce koruyan kadınlarımız mevcut.

Bazı batıl inançlara göre gelinlik mutlu ve bereketli evliliğin bir sembolü olmaktadır. Bu nedenle yeni gelinler; gelinliklerini düğün sonrası temizleyerek bir kutuya koyar ve ömür boyu dolaplarında saklarlar. Çoğu zaman koydukları yerde senelerce hiç açılmadan unutulmuş bir şekilde kalsa da batıl inanca göre gelinliğin evinde dolabında olması gerektiğine inanmaktadır.

Gelinlik Nasıl Saklanmalı

Düğün gününde ya da gecesinde giyilen gelinliğin on ya da yirmi sene sonra da bozulmadan ilk günkü gibi kalabilmesi için nasıl saklanması gerektiği konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. Gelinliği saklama konusunda ilk olarak yapmanız gereken orijinal ambalajında korunmasını sağlamaktır. Fakat düğün telaşı sırasında ambalaj ve kutuları atıldıysa o zaman özel astar kumaşlar kullanılarak saklanması en doğu yöntemdir.

Gelinliği düğün sonrası kesinlikle kendiniz yıkayıp temizlemeye kalkmayın. Kendi kendinizin yıkaması durumunda gelinlik üzerinde bulunan detayların bozulmasına neden olabilir, kumaşa zarar verebilirsiniz. Direk olarak kuru temizlemeye vermeniz gerekmektedir. Plastik torbaların içinde gelinliği asla bırakmayın sararmasına neden olabilirsiniz. Aksesuar, tarlatan ve korseyi gelinlikle aynı değil tamamen ayrı bir kutuda saklayın.

Post navigation

  • Evlendikten sonra hayatın ne getireceği belli olmaz, hayatta her daim uzun süre kullanmayacağım, ,işime yaramayacak şeyleri asla tutmayı sevmem ama bu konuda kararsızdım, biraz araştırma yaparken satmanın daha mantıklı olacağına karar verdim. Çünkü orada kutuda durunca bana bir faydası olmayacak. Satınca yine istediğim bir ürünü alabilir, evime ailemize katkıda bulunabilirim. Sade yaşamak bunu gerektirir. Bence saklamayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir